لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

شمار کشته‌شدگان زلزله ترکیه و سوریه از ۴۵ هزار نفر فراتر رفت


زلزله در ترکیه. آوار ساختمانی در شهر آنتاکیا در جنوب ترکیه - ۱۸ فوریه ۲۰۲۳ (۲۹ بهمن ۱۴۰۱)
زلزله در ترکیه. آوار ساختمانی در شهر آنتاکیا در جنوب ترکیه - ۱۸ فوریه ۲۰۲۳ (۲۹ بهمن ۱۴۰۱)

بیش از ۴۵ هزار نفر در زلزله‌ای که حدود دو هفته پیش بخش‌هایی از ترکیه و سوریه را لرزاند کشته شده‌اند و انتظار می‌رود این تلفات افزایش یابد.

حدود ۲۶۴ هزار آپارتمان در ترکیه ویران شده و بسیاری هنوز مفقود هستند و نیروهای امدادی و گروه‌های نجات در تلاش هستند صدایی از نشانه حیات از زیر آوار بشنوند.

به گزارش رویترز، ۱۲ روز پس از وقوع زلزله، یک گروه نجات از قرقیزستان تلاش کرد یک خانواده سوری را از زیر آوار ساختمانی در شهر آنتاکیا در جنوب ترکیه نجات دهند.

سه نفر از جمله یک کودک زنده نجات یافتند. تیم نجات گفت که مادر و پدر جان سالم به در بردند اما کودک بعداً به دلیل کم آبی جان خود را از دست داد. یک خواهر بزرگتر و یک دوقلو زنده نمانده بودند.

یکی از اعضای تیم نجات، به رویترز گفت: «ما امروز ساعتی پیش در حال حفاری صدای فریاد شنیدیم. وقتی افرادی را که زنده هستند پیدا می‌کنیم، همیشه خوشحال می‌شویم.»

یک دختر نوجوان از آوارهای زلزله ترکیه نجات پیدا کرد؛ افزایش امیدها
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:35 0:00

تعداد قربانیان زلزله در ترکیه به ۳۹۶۷۲ نفر رسیده است، در حالی که کشور همسایه سوریه تا کنون بیش از ۵۸۰۰ کشته را گزارش کرده است. شمار تلفات سوریه چند روزی است که تغییر نکرده است.

در حالی که بسیاری از تیم‌های نجات بین‌المللی منطقه زلزله را ترک کرده‌اند، تیم‌های داخلی روز شنبه به جستجوی خود ادامه دادند تا شاید بتوانند بازماندگان بیشتری را پیدا کنند. به گفته کارشناسان بیشترین امداد و نجات اصولاً در ۲۴ ساعت پس از زلزله رخ می‌دهد.

به گزارش آتش‌نشانی استانبول، هاکان یاسین‌اوغلو، ۴۰ ساله، ۲۷۸ ساعت پس از زمین لرزه ۷.۸ ریشتری که در نیمه شب ۶ فوریه رخ داد، در استان جنوبی هاتای نجات یافت.

نه ترکیه و نه سوریه اعلام نکرده‌اند که چند نفر در پی این زمین لرزه مفقود هستند.

برای خانواده‌هایی که در ترکیه هنوز در انتظار یافته‌شدن بستگان خود هستند، خشم فزاینده‌ای نسبت به فساد در نحوه ساختمان‌سازی و توسعه شهری که آنها را عمیقاً پر نقص می‌دانند - طوری که منجر به از هم پاشیدن هزاران خانه و تجارت شده است - وجود دارد.

یکی از این بناها «مسکن رنسانس» بود که در آنتاکیا فرو ریخت و صدها نفر را کشت.

یک مرد که برادرش در این آپارتمان زندگی می‌کرد، به رویترز گفت: «می‌گفتند که [ساختمان] ضد زلزله است، اما نتیجه آن را می‌بینید. وضعیت وحشتناکی دارد. سیمان و آهن مناسب در آن به کار نرفته است. جهنم واقعی است.»

ترکیه قول داده است که در مورد هر کسی که مسئول فروریزی ساختمان‌ها باشد تحقیق کند و دستور بازداشت بیش از ۱۰۰ مظنون از جمله توسعه‌دهندگان را صادر کرده است.

سازمان ملل روز پنجشنبه بیش از یک میلیارد دلار کمک مالی برای عملیات امدادی ترکیه درخواست کرد و قرار است ۴۰۰ میلیون دلار نیز برای سوری‌ها درخواست کمک کند.

XS
SM
MD
LG