لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

زلزله در ترکیه؛ سه نفر بعد از ۱۱ روز زنده از زیر آوار بیرون آمدند


تیم‌های امداد در ترکیه روز جمعه ۱۷ فوریه سه نفر را زنده از زیر آوار ساختمان‌ها در دو منطقه زلزله‌زده بیرون آوردند. این در حالی است که ۱۱ روز از زمین لرزه ‌ای که بیش از ۴۳ هزار کشته در ترکیه و سوریه بر جای گذاشته و میلیون ها نفر را بی‌خانمان کرده است می‌گذرد.

بسیاری از گروه‌های نجات بین‌المللی منطقه را ترک کرده‌اند، و مساجد سراسر جهان برای اموات در ترکیه و سوریه نماز میت غیابی برگزار می‌کنند، ولی بازماندگانی که همچنان از زیر آوار بیرون می‌آیند، تمام محاسبات را به چالش می‌کشند.

خبرگزاری آناتولی گزارش کرد که ۲۷۸ ساعت پس از وقوع زمین لرزه مردی در استان جنوبی هاتای نجات یافت. پیش از آن نیز عثمان حلبیه ۱۴ ساله و مصطفا آوجی ۳۴ ساله در شهر تاریخی انتاکیه نجات یافتند.

پدر مصطفی آوجی می گوید این یک معجزه است چون «وقتی آوار را دیدم فکر کردم هیچ کس نمی‌تواند سالم از آن‌جا خارج شود.» وقتی ماموران نجات مصطفا آوجی را با خود می بردند، خانواده او فرزند تازه متولد شده اش را در یک تماس ویدیویی به او نشان دادند. او بعدتر در بیمارستانی در مرسین به همسرش بیلگه و دختر نوزادش آلمیل ملحق شد.

در زلزله ترکیه ۲۶۴ هزار آپارتمان از بین رفته و انتظار می رود تعداد قربانیان که اکنون ۳۸۰۴۴ نفر است، افزایش یابد. در سوریه نیز – که سال هاست درگیر جنگ داخلی است، روزها است که تعداد قربانیان تنها ۵۸۰۰ نفر گزارش می شود. مسئله این جا است که بخش عمده تلفات در شمال غرب سوریه بوده که در اختیار مخالفان بشار اسد است و همین، دسترسی به آمار دقیق و نیز کمک به آسیب دیدگان را پیچیده کرده است.

نه ترکیه و نه سوریه هنوز تعداد مفقودین این زلزله را اعلام نکرده اند.

در پی این زلزله مردم ترکیه مسئولیت این میزان از تخریب و مرگ و میر را متوجه شیوه های ساختمان سازی و شهرسازی در این کشور دانسته و نسبت به آن بسیار خشمگین هستند.

دولت ترکیه با صدور دستور بازداشت بیش از صد مظنون به مردم قول داده است که در این زمینه تحقیق کند.

سازمان های امدادی اعلام کرده اند که با توجه به تخریب بالای زیرساخت های حیاتی، بازماندگان به کمک های بیشتری در ماه های آینده نیاز خواهند داشت.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ، تنها دو روز پس از آغاز درخواست ۴۰۰ میلیون دلاری برای کمک به سوریه، بیش از یک میلیارد دلار کمک برای عملیات امدادی در ترکیه درخواست کرد.

XS
SM
MD
LG