لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۲

نواک جوکوویچ، ستاره تنیس جهان به خاطر عدم واکسیناسیون سرانجام از استرالیا اخراج شد


نواک جوکوویچ - ۲۶ دی ۱۴۰۰
نواک جوکوویچ - ۲۶ دی ۱۴۰۰

نواک جوکوویچ بهترین تنیس‌باز جهان پس از شکست در آخرین تلاش خود برای ماندن در استرالیا و بازی در مسابقات آزاد تنیس، این کشور را ترک کرد.

عصر یکشنبه ۲۶ دی دادگاه استرالیا به اتفاق آرا درخواست تنیس باز شماره یک جهان را برای ابطال دستور لغو ویزایش رد کرد. دستور‌ لغو ویزای ستاره ۳۴ ساله صرب به دلایل منافع عمومی صادر شده است. او که واکسیناسیون کرونا را انجام نداده، خواستار معافیت از این مساله شده بود تا بتواند در مسابقات شرکت کند.

جوکوویچ بعد از صدور حکم نهایی گفت که از این حکم «بسیار ناامید شده» اما به آن احترام می‌گذارد. او در بیانیه‌ای گفت: «من به حکم دادگاه احترام می‌گذارم و در رابطه با خروجم از کشور با مقامات مربوطه همکاری خواهم کرد.»

معافیت جوکوویچ از داشتن واکسیناسیون کووید-۱۹ برای شرکت در مسابقات توسط دولت ایالت ویکتوریا و برگزارکنندگان تنیس آزاد استرالیا، تایید شد اما گویا در پرسش‌نامه ویزا در مورد ۱۴ روز پیش از ورود به استرالیا پاسخی غیرواقعی داده شده و در این زمان جوکوویچ در اسپانیا حضور داشت.

افشاگری‌های اخیر درباره رفتار نواک جوکوویچ پس از مثبت شدن آزمایش کووید-۱۹ او افکار عمومی مردم ملبورن را بر علیه این ستاره تنیس کرد. نتایج یک تحقیق نشان داد اکثر استرالیایی ها خواهان اخراج این تنیس باز صرب از کشور هستند.

اعطای معافیت از واکسیناسیون کووید به ستاره واکسینه نشده اعتراض زیادی به همراه داشت، زیرا استرالیایی‌ها که بیش از ۹۱ درصد جمعیت آنها واکسینه شده اند، تقریباً دو سال با کنترل‌ مرزی سختگیرانه در طول همه‌ گیری مواجه بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG