لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

پیروزی نواک ژوکوویچ در دادگاه؛ مرد شماره یک تنیس جهان برای کسب عنوان قهرمانی به میدان می‌رود


نواک ژوکوویچ (آرشیو)
نواک ژوکوویچ (آرشیو)

مرد شماره یک تنیس جهان پس از پیروزی در دادگاه و‌ آزادی از بازداشتگاه اداره مهاجرت استرالیا، خود را برای قهرمانی تنیس آزاد استرالیا و رکوردشکنی با به دست آوردن بیست و یکمین عنوان قهرمانی گرند اسلم آماده می‌کند.

روز دوشنبه بیستم دی‌ماه، قاضی آنتونی کلی تصمیم هفته گذشته دولت فدرال استرالیا مبنی بر لغو ویزای ورود ستاره تنیس به کشور را غیرمعقول اعلام و دستور آزادی نواک ژوکوویچ را صادر کرد.

وضعیت بازداشت ژوکوویچ در هتل پارک‌ ملبورن، محل اقامت مهاجرین منتظر خروج، در رسانه‌ها و‌ شبکه‌های اجتماعی جهان به دقت دنبال شد و تنش‌هایی سیاسی بین صربستان و استرالیا ایجاد کرد. ضمن آنکه قوانین مربوط به واکسیناسیون کووید۱۹ و بازداشت ده‌ها مهاجر در بازداشتگاه‌های اداره مهاجرت استرالیا را نیز به چالش کشید.

شادی هواداران ژوکوویچ از پیروزی او در دادگاه (۲۰ دی ۱۴۰۰)
شادی هواداران ژوکوویچ از پیروزی او در دادگاه (۲۰ دی ۱۴۰۰)

خبر آزادی ژوکوویچ با جشن‌های پر سر و صدای طبل زدن و رقصیدن توسط گروهی از هواداران، که بسیاری از آنها پرچم صربستان را حمل می‌کردند، در خارج از دادگاه ملبورن مورد استقبال قرار گرفت.

قاضی کلی همچنین به دولت فدرال دستور داد هزینه‌های قانونی ژوکوویچ را که چند روز را در محل بازداشت مهاجران گذرانده بود، پرداخت کند و اعلام کرد که وکلای وی استدلال می‌کنند که «شهرت شخصی و حرفه‌ای و منافع اقتصادی او ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد.»

  • شاید دعوا ادامه یابد

در آن سوی میدان وکلای دولت فدرال استرالیا، از امکان ادامه این دعوا خبر دادند و اعلام کردند که ممکن است الکس هاوک، وزیر مهاجرت استرالیا، این حق را برای خود محفوظ بداند که از قدرت شخصی خود برای لغو دوباره ویزای ژوکوویچ استفاده کند. در صورت چنین اقدامی، ژوکوویچ ۳۴ ساله به مدت سه سال از ورود به استرالیا محروم می‌شود.

قاضی کلی به وکلای دولت هشدار داد که «با این عمل مخاطرات به جای کاهش، افزایش خواهد یافت.» دفتر وزیر مهاجرت الکس هاوک به درخواست‌ها برای اظهارنظر هنوز پاسخ نداده است.

طرفداران نوواک ژوکوویچ در نزدیکی هتل محل نگهداری این ابرستاره تنیس جهان حضور پیدا کرده‌اند (۱۹ دی ۱۴۰۰)
طرفداران نوواک ژوکوویچ در نزدیکی هتل محل نگهداری این ابرستاره تنیس جهان حضور پیدا کرده‌اند (۱۹ دی ۱۴۰۰)

آنتونی کلی، رئیس دادگاه مهاجرت استرالیا، گفت که تصمیم دولت مبنی بر لغو ویزای ژوکوویچ را ابطال کرده است زیرا به بازیکن فرصت کافی برای تماس با سازمان‌دهندگان تنیس و گفت‌وگو با وکلایش داده نشده تا پس از اطلاع از قصد لغو ویزای خود، به آن پاسخ کامل دهند.

وی گفت مقامات فرودگاه ملبورن بازیکن را مجبور کردند تلفن خود را از نیمه شب تا حدود ساعت ۷:۴۲ صبح به وقت محلی، یعنی تا زمانی که تصمیم برای لغو ویزای او گرفته شد، خاموش کند.

قاضی کلی افزود مقامات همچنین توافق کردند که به ژوکوویچ تا ساعت ۸:۳۰ صبح فرصت داده شود تا با برگزارکننده مسابقات تنیس استرالیا و وکلا صحبت کند. ژوکوویچ پس از استراحتی کوتاه حدود ساعت ۶ صبح توسط مقامات از خواب بیدار شد و گفت که برای پاسخگویی تحت فشار است. بر اساس متن مصاحبه، این بازیکن که از مخالفان بلندمدت واکسیناسیون اجباری بود، به مقامات مرزی گفت که واکسینه نشده است و دو بار به کووید-۱۹ مبتلا شده است.

  • معافیت پزشکی

قاضی پرونده پیشتر به دادگاه گفته بود که به نظر می‌رسد ژوکوویچ معافیت پزشکی لازم را از واکسیناسیون کووید۱۹ دریافت کرده است، زیرا ماه گذشته به این ویروس مبتلا شده بود. او قبل از سفر به ملبورن و هنگام فرود در عصر چهارشنبه شواهدی در این باره ارائه کرده بود.

حکم قاضی کلی مستقیما به این موضوع که آیا معافیت به دلیل عفونت در شش ماه گذشته معتبر است یا خیر، که دولت آن را مورد مناقشه قرار داده بود، اشاره کرد.

کریگ تایلی، مدیرعامل تنیس استرالیا، پیشتر گفته بود که سازمان او ماه‌ها با مقامات فدرال و ایالتی صحبت کرده است تا از عبور ایمن بازیکنان اطمینان حاصل کند.

  • عقب‌نشینی سیاسی

مورد ژوکوویچ خشم استرالیا را برانگیخته بود، کشوری که بیش از ۹۰ درصد از جمعیت بزرگسال آن هر دو‌ دوز واکسن کوید -۱۹ را دریافت کردند و افکار عمومی عمدتاً علیه این بازیکن بوده است. احساسات مخالف ژوکوویچ به ویژه در ملبورن، که طولانی‌ترین قرنطینه شهری جهان را تجربه کرد، بالاست.

موارد کووید۱۹ در این کشور روز دوشنبه از مرز یک میلیون گذشت که بیش از نیمی از آنها در هفته گذشته ثبت شدند؛ موضوعی که باعث افزایش تعداد بستری شدن مبتلایان در بیمارستان‌ها و‌ فشار بر زنجیره تامین کیت‌های آزمایش کووید۱۹ شده است.

یکی از هواداران نوواک ژوکوویچ (۱۸ دی ۱۴۰۰)
یکی از هواداران نوواک ژوکوویچ (۱۸ دی ۱۴۰۰)

کوین راد، نخست وزیر سابق، دولت ائتلافی راست میانه اسکات موریسون، رهبر کنونی را متهم کرد که اوضاع را به هم ریخته است. نخست وزیر سابق استرالیا ‌گفت: «بی لیاقتی کامل! اگر واقعا او را نمی‌خواستند، چرا به او ویزا دادند تا به اینجا سفر کند؟»

سه‌شنبه ۱۴ دی‌ماه، زمانیکه ژوکوویچ عکسی از خود در اینستاگرام منتشر کرد و به جهانیان گفت که برای شرکت در مسابقات آزاد با معافیت واکسیناسیون به استرالیا می‌رود، مورد انتقاد قرار گرفت. عکس‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که او در روزهای پس از مثبت شدن آزمایش خود در ۱۶ دسامبر در مراسم عمومی صربستان ظاهر می‌شود. مشخص نیست که آیا ژوکوویچ در آن زمان از آزمایش مثبت خود اطلاع داشت یا خیر.

ژوکوویچ که برای جلسه دادگاه در اتاق وکلای خود حضور داشت، پس از صدور حکم بلافاصله در انظار عمومی ظاهر نشد ولی بیانیه‌ای نداد.

مسابقات آزاد استرالیا از ۱۷ ژانویه آغاز می‌شود و نواک ژوکوویچ برای دفاع از عنوان خود به میدان خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG