لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۸

جلوگیری از ورود مرد شماره یک تنیس جهان به استرالیا؛ حاشیه‌های سفر نوواک ژوکوویچ ادامه دارد


نواک ژوکوویچ ـ آرشیو
نواک ژوکوویچ ـ آرشیو

ویزای نوواک ژوکوویچ، تنیس باز پر آوازه صربستانی پس از ورود به استرالیا به دلیل قوانین جلوگیری از شیوع ‌کووید-۱۹ لغو شد.

مرد شماره یک رده‌بندی تنیس جهان که برای دفاع از عنوان قهرمانی‌اش در اوپن استرالیا و‌ حضور در نخستین گرند اسلم فصل، در ساعات پایانی چهارشنبه شب با پروازی از دبی به ملبورن رسیده بود، پس از هشت ساعت معطلی در فرودگاه، از ورود به استرالیا منع شد.

در بیانیه‌ای که نیروی مرزی استرالیا بامداد پنج‌شنبه به وقت محلی صادر کرد، گفته شده نوواک ژوکوویچ نتوانسته مدارک لازم برای ورود به این کشور ارائه دهد و به همین دلیل ویزایش لغو شده است.

پیشتر اعلام شده بود که مدافع عنوان قهرمانی تنیس آزاد استرالیا، پس از دریافت معافیت پزشکی از شرایط سخت واکسیناسیون کرونا، می‌تواند در این گرند اسلم شرکت کند.

اما رسانه‌های استرالیا گزارش دادند که ورود دارنده ۹ عنوان قهرمانی اوپن استرالیا به دلیل اشتباه در درخواست ویزا به تعویق افتاد. به گزارش رسانه‌های محلی با توجه به تمرکز زیاد ژوکوویچ روی دریافت معافیت پزشکی برای پرواز به ملبورن، به نظر می‌رسد مرد شماره یک تنیس به اندازه کافی به ویزای خود توجه نکرده است و پس از دو ساعت معطلی در فرودگاه تولامارین شهر ملبورن، نتوانسته مرز را رد کند.

سرانجام پس از گذشت هشت ساعت از ورود او به استرالیا اعلام شد که ویزای نوواک ژوکوویچ لغو شده است. وکلای ژوکوویچ به این تصمیم پلیس مرزی استرالیا اعتراض کردند و رئیس جمهوری صربستان نیز مدعی شد که حرمت ستاره کشورش رعایت نشده است.

با افزایش دوباره آمار مبتلایان نوع جدید کووید-۱۹ اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا در یک نشست خبری تلویزیونی گفت: «هیچ مورد ویژه‌ای وجود ندارد، قانون قانون است. ما تصمیمات درست را برای ایمن‌سازی مرزهای استرالیا در رابطه با این بیماری همه‌گیر ادامه خواهیم داد.»

  • مخالفت با واکسن کرونا و حاشیه‌ها

اما حاشیه‌های سفر نوواک ژوکوویچ پیش از راهی شدنش به سوی استرالیا آغاز شد. ژوکوویچ همواره از افشای وضعیت واکسیناسیون خود خودداری کرده، در حالی که به طور علنی همچنان از واکسن‌های اجباری انتقاد نموده است.

به‌رغم این که همگان از قوانین سختگیرانه کرونایی برای سفر آگاهند، وی در شبکه‌های اجتماعی فاش ساخت که با دریافت معافیت پزشکی، قصد دارد برای کسب بیست و یکمین عنوان قهرمانی‌اش به استرالیا برود. بلافاصله در این شبکه‌ها بحث‌ مخالفت ژوکوویچ با واکسن کرونا داغ شد و در رسانه‌ها، به‌ویژه در ملبورن شهر میزبان مسابقات، که طولانی‌ترین قرنطینه عمومی جهان را برای جلوگیری از ویروس کرونا تحمل کرده، انتقادها از وی و‌ مسئولان برگزاری تنیس آزاد استرالیا سر خط خبرها شد.

منتقدان این سوال را مطرح کرده‌اند که قهرمان ۹ دوره اوپن استرالیا چه دلیلی برای کسب معافیت پزشکی می‌تواند داشته باشد و در سوی مقابل طرفداران ژوکوویچ به دفاع از او پرداختند. گمانه‌زنی‌ها در مورد مشکل احتمالی ویزا، زمانی که ژوکوویچ در فرودگاه ملبورن بود با پیام‌های متفاوت قانونگذاران فدرال و ایالتی دید شد.

  • حریم خصوصی و آزادی انتخاب

کریگ تایلی، مدیر برگزاری مسابقات اوپن استرالیا، با دفاع از عملکرد سازمان تحت امر خود و «فرآیند کاملا قانونی ورود به ملبورن پارک» اصرار داشت که چشم‌پوشی از قوانین، سهل‌انگاری و یا تسهیلات ویژه‌ای برای ژوکوویچ وجود ندارد.

در آستانه برگزاری این گرند اسلم دولت ایالت ویکتوریا اعلام کرد فقط بازیکنان، کارکنان، هواداران و مقاماتی که کاملا واکسینه شده‌اند می‌توانند در هنگام شروع مسابقات در ۱۷ ژانویه وارد ملبورن پارک محل برگزاری مسابقه شوند.در این بین تنها ۲۶ نفر از افراد مرتبط با مسابقات برای معافیت پزشکی درخواست دادند و به گفته تایلی، تنها تعداد انگشت‌شماری، تخمین زده می‌شود حدود پنج نفر این معافیت را دریافت کرده‌اند.

اسامی، سن و ملیت متقاضیان به دلایل حفظ حریم خصوصی قبل از ارزیابی هر درخواست برای معافیت واکسن توسط دو هیئت متخصص مستقل تغییر داده شد و تایلی خاطرنشان کرد که ژوکوویچ هیچ تعهدی برای فاش کردن دلیل خود جهت درخواست معافیت پزشکی ندارد. معافیت به ژوکوویچ برای ورود به تورنمنت بدون توجه به وضعیت واکسیناسیون کووید- ۱۹ موقعیت ویژه‌ای به او داد و‌ به نظر می‌رسید که مسئولان برای او استثنا قائل شدند، اما سرانجام قهرمان ۲۰ گرند اسلم تنیس جهان برای کسب اجازه ورود به استرالیا بیش از هشت ساعت در فرودگاه تولامارین ملبورن معطل شد و در حالی که وکلای او‌ برای کسب اجازه ورودش مشغول رایزنی با نیروهای مرزش شدند، ژوکوویچ به سوی هتلی در محوطه فرودگاه هدایت شد تا آماده ترک کشور شود.

XS
SM
MD
LG