لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

زنگ خطر امنیت غذایی در ایران؛ ارز برای واردات نهاده دامی وجود ندارد


اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی و دیگر مقامات از تاخیر طولانی برای پرداخت ارز به واردات نهاده‌های دامی اشاره و تاکید کرده است امنیت غذایی قربانی بی‌توجهی خواهد شد.

سایت «دیده‌بان» در گزارشی نوشته است دولت قادر به تامین و تخصیص ارز برای واردات این کالای استراتژیک نیست. به گفته فعالان اقتصادی، این موضوع درست از سه ماه پیش و از آن جا آغاز شد که رییس بانک مرکزی دولت سیزدهم، برای چندمین بار تغییر کرد و محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی شد.

بنا بر این گزارش، اتحادیه وارد‌کنندگان نهاده‌های دام و طیور در نامه خود نوشته است: «علی‌رغم اعلام مکرر گشایش های ارزی توسط مسئولین ذیربط، صف تامین ارز نهاده های دامی که با اعتبار بخش خصوصی وارد و با قیمت های دستوری در کشور توزیع شده است، به بیش از سه ماه می رسد.»

نامه اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران به ابراهیم رئیسی
نامه اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران به ابراهیم رئیسی

در این نامه همچنین گفته شده است که «این امر خسارت های جبران ناپذیری را برای فعالین اقتصادی بخش خصوصی به دنبال داشته است... این مقدار تاخیر برای تامین ارز در دوره ارز ترجیحی هم کم سابقه بوده است.»

اتحادیه وارد کنندگان نهادهای دام طیور همچنین در نامه خود به ابراهیم رئیسی نوشته که بیش از ۴۵ فروند کشتی حامل کالاهای اساسی مورد نیاز به تناژ تقریبی ۳ میلیون تن در بندر امام خمینی متوقف شده است.

اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی در دی ماه گذشته نیز نامه‌هایی به رئیس‌جمهوری، معاون اول رئیس‌جمهوری، وزیر جهاد کشاورزی، و بانک مرکزی نوشته‌ بود که پاسخی دریافت نکرد و در نهایت، اتحادیه ناگزیر به تکرار آن در بهمن ماه شد.

خبرگزاری «مهر» در اسفند ماه سال گذشته همین موضوع را از معاونت‌های مختلف وزارت جهاد کشاورزی و سازمان پشتیبانی امور دام کشور پیگیری کرد اما در نهایت پس از تماس‌های متعدد، پاسخ وزارتخانه این بود که این موضوع به آنها ارتباطی ندارد و باید از متولیان امر در بانک مرکزی پیگیری شود.

XS
SM
MD
LG