لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

کشف ۲۰ میلیون عدد داروی «غیرمجاز» در تهران 


ادامه معضل کمبود دارو در ایران
ادامه معضل کمبود دارو در ایران

رئیس پلیس پایتخت، روز سه‌شنبه، از کشف انبار دارویی با ۲۰ میلیون عدد دارو شامل داروهای خاص و کمیاب خبر داد.

عباسعلی محمدیان گفته است: «مجرمین با سند سازی نسخ الکترونیک و ثبت مشخصات افراد سالم به عنوان بیمار، داروهای کمیاب و مورد نیاز جامعه را از چرخه قانونی عرضه خارج می‌کردند و در بازارهای سیاه مجازی به فروش می‌رساندند.»

به گفته این مقام پلیس، حجم بالایی از داروهای کمیاب و نایاب که نیازهای جامعه بیماران کشور را برطرف می‌کرد، کشف و ضبط شده است.

این کشف در حالی است که بیماران در ایران به واسطه کمبود و گرانی دارو با مشکلات بسیاری روبرو شده‌اند بطوریکه معضل کمبود دارو و تجهیزات پزشکی در ایران بارها در ماه‌های گذشته خبرساز بوده است.

بر همین اساس چهاردهم اردیبهشت ماه رئیس هیأت مدیره صنایع داروهای انسانی از «کاهش موجودی مواد اولیه دارویی» و «افزایش تصاعدی» کمبودهای دارویی در ماه‌های خرداد و تیر خبر داده بود.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز گفته است که کمیسیون در مورد معضل کمبود دارو به ابراهیم رئیسی نامه نوشته‌ است. در این نامه که ۱۰ اردیبهشت ماه منتشر شد، آمده است که میزان موجودی مواد اولیه دارویی در سطح کارخانه‌ها و شرکت‌های تولید کننده دارویی کشور «در پایین‌ترین سطح» خود قرار دارد.

حسینعلی شهریاری در این نامه دولت را تهدید به ارسال گزارش به علی خامنه‌ای کرد و گفته است وزارت بهداشت از نیاز به حداقل ۱۰۵ هزار میلیارد تومان خبر داده بود ولی دولت، بودجه ۶۹ هزار میلیارد تومانی تحویل مجلس داد.

اوایل اردیبهشت ماه سال جاری بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ادعا کرد که کمبود دارو از ۴۰۰ به ۷۰ قلم رسیده است و گفت ذخایر دارویی به هفتاد درصد رسیده است.

این در حالی است که رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، ذخیره استراتژیک دارویی کشور را «بسیار پایین» توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG