لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

ابراهیم رئیسی به مراسم روز جهانی افراد دارای معلولیت نرفت؛ دعوت‌شدگان سرگردان شدند


آرشیو
آرشیو

لغو بدون اطلاع قبلی یک مراسم که قرار بود روز جمعه با حضور ابراهیم رئیسی و ۱۰۰ تن از افراد دارای معلولیت از سراسر ایران در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شود، موجب سرگردانی مهمان‌ها شد.

حساب کاربری «کمپین معلولان» که در توییتر به اخبار و تحولات مربوط به افراد دارای معلولیت می‌پردازد، در توییتی به «بی‌اعتنایی» ابراهیم رئیسی به افراد دارای معلولیت در روز جهانی معلولان اعتراض کرد.

این کمپین با انتشار ویدئویی در توییتر در مورد حضور و بلاتکلیفی دعوت‌شدگان در سالن اجلاس سران، نوشت مهمانان پس از حضور در محل متوجه شدند مراسم بدون اطلاع قبلی لغو شده است.

بنا بر گزارش وبسایت فکت‌نامه که در سال ۹۷ تهیه شده، در ایران ۱۰ میلیون نفر دارای معلولیت هستند، که از این میان چهار میلیون نفر دارای معلولیت «شدید و خیلی شدید» هستند.

بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی از معلولیت، «محدودیت فعالیت فرد، یعنی مشکل در انجام دادن کاری و یا محدودیت مشارکت فرد.»

سازمان بهزیستی ایران نیز «ناتوانی» را «هرگونه محدودیت یا فقدان در انجام یک فعالیت اعم از رفتار، ارتباط و سایر مهارت های روزمره زندگی» تعریف کرده است.

هم‌زمان با روز جهانی افراد دارای معلولیت، برخی کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی از کاستی‌ها در فضاهای شهری ایران برای تسهیل حضور این افراد در جامعه سخن گفته‌اند.

امیرحسین سلیمیان، وکیل دادگستری، با ذکر تجربه شخصی خود، نوشت: «از مهم‌ترین مشکلات افراد دارای معلولیت، عدم مناسب‌سازی مکان‌های عمومی مثل مترو است.»

محمدکریم آسایش که خود را در توییتر «کنشگر شهری» معرفی کرده است، از «نقض سیستماتیک حق دسترسی» افراد دارای معلولیت «توسط شهرداری‌ها» نوشت.

او همچنین با اشاره به فهرستی برای «مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری معابر پیاده» برای این افراد از «حق دسترسی افراد دارای معلولیت» و «ضرورت بازنگری» در پیاده‌روها نوشت.

روز جهانی افراد دارای معلولیت، نیازهای شهری در ایران
روز جهانی افراد دارای معلولیت، نیازهای شهری در ایران

XS
SM
MD
LG