لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

خوراک خانگی خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد


آشپزی در خانه می‌تواند راهی مؤثر برای مبارزه با نوسان قند خون و دیابت باشد.

حدود ۳۰ میلیون آمریکایی، حدود ۹ درصد جمعیت ایالات متحده، مبتلا به دیابت هستند. اکثر این موارد نوع دو دیابت هستند که زمانی حادث می‌شود که بدن قادر به دفع قند اضافی دریافتی از غذا نیست.

چاقی یکی از عوامل ابتلا به دیابت نوع دو است و پژوهشگران در انجمن قلب آمریکا می‌گویند یک راه مبارزه با چاقی و دیابت، آشپزی در خانه است.

گنگ زونگ، از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد که در این تحقیق مشارکت داشت می گوید در آشپزی خانگی بسیاری از مواد اولیه موجود در غذای رستوران‌ها و فست فودها استفاده نمی شود.

در این تحقیق ۹۹ هزار زن و مرد طی تقریبا سه دهه مورد پرسش و مطالعه قرار گرفتند. افرادی که گفته‌اند دو وعده از سه وعده خوراک روزانه‌شان را در خانه تهیه می‌کنند، نسبت به افرادی که هفتگی حدود سه وعده خوراک خانگی میل می‌کنند، به طور میانگین ۱۳ درصد کمتر در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند.

این پژوهش می‌گوید بخشی از نتیجه فوق به دلیل این است که طرفداران غذای خانگی نسبت به رستوران‌دوستان کمتر چاق می‌شوند. آنها نسبت به دسته دوم کمتر نوشیدنی‌های گازدار و حاوی قند می‌نوشند.

محققان این پژوهش می‌گویند تهیه غذای خانگی، اولین گام کاهش خطر ابتلا به دیابت است، و توصیه می‌کنند اگر امکان آشپزی در خانه را ندارید، دست‌کم سراغ فست‌فودها نروید.

XS
SM
MD
LG