لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

برخورد دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی با مردم برای واکنش به مرگ رئیسی ادامه دارد


لاشه هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش
لاشه هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش

شماری از شهروندان در شهرهای مختلف ایران به دلیل واکنش به خبر مرگ ابراهیم رئیسی بازداشت و یا به مراکز قضایی و نهادهای اطلاعاتی احضار شده‌اند.

در این ارتباط، حساب‌های بانکی شیرین نجفی، خواهر حدیث نجفی از کشته‌شدگان اعتراضات به کشته شدن مهسا امینی در استان البرز، «به دستور مراجع قانونی» بسته شده است. مهسا امینی در شهریور دو سال پیش در بازداشت گشت ارشاد کشته شد.

بر اساس اعلام فاطمه حیدری، خواهر دادخواه جواد حیدری از کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، حساب‌های بانکی شیرین نجفی «به دلیل واکنش به مرگ رئیسی» بسته شده است.

خبرگزاری حکومتی «ایسنا» روز چهارشنبه دوم خرداد، به نقل از مهدی بخشی، دادستان کرمان، گزارش داد که ۲۸۸ کاربر شبکه‌های اجتماعی را به عنوان «فعال مجازی و لیدر» تحت عنوان «برخورد کمیته امنیت روانی دادسرا با توهین‌کنندگان و برهم‌زنندگان امنیت روانی جامعه» شناسایی کرده است و علاوه بر «تذکر و ارشاد تلفنی» ۲۵۴ تن از آنان، «هشت نفر» نیز به نهادهای قضایی احضار شدند.

دادستان کرمان با تأکید بر آنچه «ضرورت برخورد قاطع با اشخاص غافل یا معاند» پس از سانحه هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی خواند، گفت که «با هرگونه مطلبی با مصادیق توهین‌آمیز، تولید و انتشار شایعه، و یا هرگونه محتوای مغایر شعائر اخلاق و در تضاد با روحیات دینی و مذهبی کشور» به صورت «جدی و قاطع» قضایی خواهد کرد.

این مقام قضایی جمهوری اسلامی، «پلیس اطلاعات فراجا، سازمان اطلاعات سپاه ثارالله» و همچنین دادستانی کرمان را به عنوان نهادهای مرتبط با این اقدام معرفی کرد.

همچنین، سازمان اطلاعات انتظامی استان گلستان اعلام کرد که دو فعال رسانه‌ای را به دلیل اظهارنظر درباره مرگ ابراهیم رئیسی بازداشت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری حکومتی «مهر»، «دو مدیر تارنما» به دلیل آنچه «انتشار مصادیق توهین‌آمیز و شایعه‌پراکنی» درخصوص کشته شدن ابراهیم رئیسی و همراهان او خوانده شده، بازداشت شدند.

سازمان اطلاعات انتظامی استان گلستان همچنین گفت با آنچه «رصد تخصصی و اشراف اطلاعاتی بر فعالیت‌ها در فضای مجازی» نامید، با کسانی که درباره خبر مرگ رئیسی اظهارنظر می‌کنند، با عنوان «بر هم زدن امنیت روانی جامعه» برخورد خواهد کرد.

در همین زمینه، روزنامه «هم‌میهن»، به نقل از وحید مجید، رئیس پلیس «فضای تولید و تبادل اطلاعات فراجا» که با نام اختصاری «فتا» شناخته می‌شود، اقدام به تذکر، احضار و بازداشت شهروندان به دلیل ابراز نظر درباره مرگ ابراهیم رئیسی را «در راستای پاکسازی فضای مجازی» اعلام کرد.

رئیس «فتا» گفت که پلیس در «رصد پیش‌دستانه» تنها در ۳۶ ساعت نخست اجرای این طرح، «۵۵۰ رصد تخصصی» انجام داده و «۸۰ عنوان مجرمانه» را شناسایی کرده و ۳۵ مورد «تذکر، احضار، و ارجاع به مراجع قضایی صورت گرفته است.»

برخی گزارش‌ها هم‌زمان با مراسم حکومتی تشییع جسد ابراهیم رئیسی و همراهان او حاکی از بازداشت خبرنگار یک رسانه خارجی بوده است.

هرچند هنوز جزئیات دقیقی از دلایل بازداشت و مشخصات این خبرنگار منتشر نشده، اما یک گزارش ویدئویی نشان می‌داد که گروهی از حامیان حکومت در حمایت از این اقدام تجمع کرده‌اند و شعار می‌دهند.

در این ارتباط، خبرگزاری ایسنا با تیتری با عنوان «اعتراض مردم به شیطنت یک رسانه‌ خارجی» عنوان کرد که این خبرنگار که آلمانی بوده، عذرخواهی کرده است.

تاکنون خبر بیشتری در این مورد منتشر نشده است.

شادمانی ایرانیان از مرگ ابراهیم رئیسی بر اثر سقوط هلی‌کوپتر در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشته است و برخی کاربران با عبارات و روایات طنزآمیز به این واقعه واکنش نشان داده‌اند؛ این واکنش‌ها به محافل بین‌المللی نیز کشیده شده است.

در واکنشی دیگر، زندانیان سیاسی اعلام «عزای عمومی» جمهوری اسلامی را به «غذای عمومی» تبدیل کرده‌اند و با غذاهایی از جمله «املت سقوط» و «ماکارونی صعود» از هم پذیرایی می‌کنند.

خوشحالی زندانیان سیاسی از مرگ رئیسی در برخی موارد با واکنش مقامات مواجه شده، از جمله در زندان مرکزی کرج، نیروهای اطلاعات به آنها حمله کرده‌اند.

پیش از این نیز، شماری از خانواده‌های دادخواه با انتشار ویدئوهایی از رقص و شادی به سقوط هلی‌کوپتر و مرگ ابراهیم رئیسی واکنش نشان دادند؛ به گفته برخی از آنان، مقامات جمهوری اسلامی برخی از دادخواهان را تهدید کرده‌اند که «برای واکنش‌های‌تان بازداشت‌تان می‌کنیم.»

بنا بر گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، رقص و شادمانی ایرانیان خارج از ایران نیز در واکنش به مرگ ابراهیم رئیسی ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG