لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

تهدید و بازداشت شهروندان در پی ابراز شادمانی از مرگ ابراهیم رئیسی


رقص گروهی ایرانیان پس از خبر مرگ ابراهیم رئیسی
رقص گروهی ایرانیان پس از خبر مرگ ابراهیم رئیسی

به دنبال تداوم واکنش‌های همراه با شادمانی ایرانیان در داخل و خارج کشور به مرگ ابراهیم رئیسی در پی سانحه سقوط هلیکوپتر، مقامات جمهوری اسلامی به تهدید و بازداشت شهروندان در ایران روی آورده‌اند.

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری در روز سه‌شنبه اول خرداد، تاکنون رضا ببرنژاد، برادر دادخواه معترض کشته شده مهدی ببرنژاد، بازداشت شده است.

به گفته فاطمه حیدری، یکی از دادخواهان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، خانواده آقای ببرنژاد «هیچ اطلاعی از وضعیت او ندارند» و مادر او حین بازداشتش به مأموران می‌گفته «رئیس‌جمهورتان مرده؟ مگر بچه‌های ما آدم نبودند؟ چرا کشتیدشان؟»

همچنین، منیژه موذن، روزنامه‌نگار، نیز در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرده که «به دلیل نحوه اطلاع‌رسانی و واکنش به کشته شدن ابراهیم رئیسی» یک پرونده جدید برای او «باز شده و به دادسرای فرهنگ و رسانه ارسال شده» است.

تشکیل پرونده جدید برای این روزنامه‌نگار در حالی است که پرونده پیشین او با انتساب سه اتهام همچنان باز است و به گفته خانم موذن، با گذشت «بیش از شش ماه، هنوز حتی تعیین شعبه هم نشده» است.

علاوه بر این، شقایق محمدی، همسر محمدحسین مرادمند بازیکن تیم فوتبال استقلال، نیز در پی انتشار یک مصرع از شعر حافظ «با یک تماس» به «اطلاعات» احضار شده و همچنین به «حکم جلب» تهدید شده است. شقایق محمدی با اعلام این که به خاطر انتشار شعر «خوش باش که ظالم نبرد راه به منزل» از سوی مقامات تهدید شده، صفحه اینستاگرام خود را به حالت خصوصی در آورده است.

ابراهیم رئیسی چند ماه پیش از مرگش در دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، این مصراع غزل‌ حافظ را خوانده و گفته بود که تفاٰل کرده است.

شقایق محمدی با اعلام این که «فردا در ساعت و آدرس تعیین شده» به محل احضار خواهد رفت، در متنی که در اینستاگرام منتشر کرده، تأکید کرده است که به احترام «تمام دختران سرزمینم، تمام مادران داغدار وطنم، و خون‌های ریخته شده جوانان وطنم، ایستاده‌ام.»

استوری اینستاگرام شقایق محمدی
استوری اینستاگرام شقایق محمدی

مادر ابوالفضل امیرعطایی، نوجوان معترض کشته شده در اعتراضات «زن، زندگی، آزادی»، نیز با انتشار ویدئویی در واکنش به مرگ ابراهیم رئیسی و همراهانش نوشته است: «در عزای ما رقصیدند و الآن هم ما عزادار نیستیم، چون خون عزیزان ما با هیچ چیز پاک و فراموش نمی‌شود.»

روز دوشنبه نیز در پی واکنش‌های برخی از دادخواهان به کشته شدن ابراهیم رئیسی، فاطمه حیدری، خواهر دادخواه جواد حیدری معترض کشته شده در قزوین، با انتشار متن چت با یکی از خانواده‌های دادخواه در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد: «شروع کردند خانواده‌ها را تهدید می‌کنند که برای واکنش‌هایتان بازداشتتان می‌کنیم.»

واکنش‌های شادمانه‌ بسیاری از ایرانیان که با انتشار خبر سقوط هلی‌کوپتر حامل چند مقام ارشد جمهوری اسلامی آغاز شده بود، با تأیید خبر مرگ ابراهیم رئیسی افزایش یافت.

مقامات جمهوری اسلامی با تأیید کشته شدن ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان، محمد علی آل‌هاشم، مالک رحمتی، و دیگر سرنشینان هلیکوپتر در نخستین ساعات روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت، پنج روز عزای عمومی و یک روز تعطیلی اعلام کردند.

بر اساس گزارش‌های تصویری رسیده به صدای آمریکا، شادی و پایکوبی ایرانیان در داخل و خارج از کشور پس از اعلام مرگ ابراهیم رئیسی ادامه دارد.

رقص و پایکوبی گروهی در مقابل سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف جهان، پخش کردن شیرینی و شکلات، نورافشانی و آتش‌بازی، و انتشار تصاویر شادی در رسانه‌های اجتماعی و فراگیر شدن هشتگ «هلیکتلت»، از جمله واکنش‌ها به کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سقوط هلیکوپتر است.

XS
SM
MD
LG