لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

ران دی‌سانتیس، از نامزدهای جمهوریخواه: ایرانی‌ها پول را برای حمایت از تروریسم استفاده می‌کنند


ران دی‌سانتیس فرماندار ایالت فلوریدای آمریکا
ران دی‌سانتیس فرماندار ایالت فلوریدای آمریکا

ران دی‌سانتیس فرماندار ایالت فلوریدای آمریکا که یکی از نامزدها برای کسب نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است، می‌گوید مقامات جمهوری اسلامی در صورت سازش با آمریکاِ، پول حاصل از توافق را برای حمایت از تروریسم استفاده می‌کنند.

ران دی‌سانتیس در بخشی از گفتگوی با نشریه «اسرائیل هیوم»، در پاسخ به سوالی درباره اینکه اگر در انتخابات پیروز شود در قبال برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی چه می کند، به توافق برجام با عنوان «توافق خامنه‌ای-اوباما» اشاره کرد و گفت این توافق یک فاجعه بود. او افزود: بایدن قصد دارد این توافق را احیا کند اما وقتی با ایرانی‌ها سازش کنید، آنها از پول حاصل از آن برای حمایت از تروریسم استفاده می‌کنند.

اشاره فرماندار ایالت فلوریدا به حمایت مالی جمهوری اسلامی از گروه‌هایی است که آمریکا و برخی کشورهای غربی آنها را گروه‌های تروریستی می‌دانند. بعد از توافق سال ۲۰۱۵ و آزادسازی منابع مالی جمهوری اسلامی، گزارش‌های زیادی از حمایت مالی تهران از گروه‌هایی چون حزب الله لبنان و حماس منتشر شد.

در بخش دیگری از این گفتگو، ران دی‌سانتیس درباره نظر خودش در قابل ایران گفت، من فکر می‌کنم با فشار به ایران، آنها متوجه خواهند شد که اصرار بر فعالیت‌های شان می‌تواند چه پیامدهای منفی اقتصادی، دیپلماتیک و احتمالا حتی نظامی برای شان داشته باشد. ملاها تنها چیزی که می‌فهمند قاطعیت است.

او تاکید کرد در صورت پیروزی در انتخابات از اسرائیل در مقابل جمهوری اسلامی حمایت می‌کند و موضع سخت‌تری در مقابل حکومت ایران خواهد داشت.

ران دی‌سانتیس فرماندار ایالت فلوریدا برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه با دونالد ترامپ رئيس جمهوری پیشین آمریکا، مایک پنس معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، ، نیکی هیلی سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، تیم اسکات تنها سناتور آمریکایی-آفریقایی‌تبار جمهوریخواه در سنای آمریکا، کریس کریستی فرماندار پیشین نیوجرسی و آسا هاچینسون فرماندار پیشین آرکانزاس رقابت دارد.

در یک سال آینده میلادی (۲۰۲۴) رقابت درون حزبی برگزار می‌شود و در آخر تابستان سال آینده، دو حزب جداگانه مجمع انتخاباتی برگزار می کنند تا در نهایت نامزد نهایی حزب خود را برای انتخابات معرفی کنند. انتخابات دوره بعد ریاست جمهوری آمریکا در ۵ نوامبر ۲۰۲۴ / ۱۵ آبان ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG