لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

محدودیت خرید ملک توسط شهروندان برخی از کشورها از جمله ایران در ایالت فلوریدا


ران دی‌سانتیس، فرماندار جمهوری خواه ایالت فلوریدا
ران دی‌سانتیس، فرماندار جمهوری خواه ایالت فلوریدا

براساس قانون تازه‌ای در ایالت فلوریدا که روز دوشنبه به امضای ران دی‌سانتیس، فرماندار جمهوری خواه این ایالت رسید شهروندان هفت کشور از جمله ایران و چین از خریداری آنچه این ایالت «زمین‌های حساس» تلقی می‌کند منع خواهد شد.

این لایحه به نام «اس‌بی ۲۶۴» امکان خریداری ملک توسط شهروندان روسیه، ایران، چین، کره شمالی، کوبا، ونزوئلا و سوریه را محدود می‌کند.

به گزارش روزنامه «یو اس تودی» موارد محدودیت شامل زمین‌های کشاورزی و هر زمینی در فاصله ۱۶ کیلومتری یک پایگاه نظامی یا تاسیسات زیربنایی حساس مثل بنادر، فرودگاه‌ها و تاسیسات تصفیه فاضلاب می‌شود.

طبق این قانون، اگر شهروند یکی از این کشورها از قبل صاحب این نوع املاک باشد، باید آن را ثبت کند یا با جریمه و مصادره زمین روبرو شود.

بنابرگزارش‌ها شهروندان این هفت کشور که تابعیت یا اقامت دائمی آمریکا را ندارند، از هرگونه خریداری ملک در ایالت فلوریدا منع می‌شوند.

دی‌سانتیس روز دوشنبه هنگام امضای این لایحه گفت: «به اعتقاد ما حفاظت از زنجیره مواد غذایی یک مساله امنیتی است.»

منتقدان این قانون گفتند که این «لایحه باعث تبعیض خواهد شد.»

این لایحه در مجلس فلوریدا با ۹۵ رای موافق در مقابل ۱۷ رای موافق تصویب شد و در مجلس سنا نیز تنها با مخالفت هشت قانونگذار به تصویب رسید.

به گزارش یواس‌تودی، فنتریس دریسکل، رهبر دموکرات مجلس ایالتی از شهر تامپا، در این باره به گفت: «نگرانی من همیشه از نبود تعاریف درباره برخی از اصطلاحات بسیار مهم استفاده شده در این لایحه بوده است. از آنجایی که ما فاقد تعاریف دقیق هستیم، اگر تعاریف بیش از حد گسترده تلقی شود، می‌توانیم به حوزه تبعیض بر اساس ملیت ورود کنیم.»

برخی از ایالت‌های دیگر در آمریکا هم سرگرم بررسی لوایح مشابهی هستند. سنای ایالتی تگزاس اخیرا لایحه‌ای را تصویب کرد که خریداری زمین از سوی شهروندان چین، ایران، روسیه و کره شمالی را محدود می‌کند.

این طرح خریداری برخی زمین‌ها از جمله زراعی و معدنی از سوی شهروندان این کشورها حتی اگر به طور قانونی با ویزای مشخص در آمریکا باشند را منع می‌کند.

این لایحه هنوز به تصویب مجلس نمایندگان تگزاس نرسیده، اما گرِگ اَبِت، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت قول داده است در صورتی که در هر دو مجلس تصویب شود آن را امضا خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG