لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

گفتمان دموکراسی در ایران و نقش رسانه


گفتمان دموکراسی در ایران و نقش رسانه در پیشبرد این روند موضوع بحث سخنرانان نشست سوم در روز دوم «همآيش بین المللی به سوی آزادی های مدنی، حقوق بشر و دموکراسی در ایران»، که در دانشگاه مریلند برگزار شد، بود. اما این گفتمان چیست و از چه زمانی در ایران مورد توجه قرار گرفته است؟

دکترعلی بنوعزیزی، رئيس پانل سوم گفت، «تا جایی که من یادم می آید، دموکراسی از اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی تا انقلاب اسلامی موضوع مورد توجه نبود. ما بیشتر بر عدالت اجتماعی متمرکز بودیم تا دموکراسی. یا به صورت شعارگونه از آن استقاده می کزدیم. اما دموکراسی به طور مشخص از ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته به طور جدی مورد توجه قرار گرفت.»

اما سکولاریسم یا اصلاحات اسلامی، کدامیک به روند دموکراسی خواهی در ایران بیشتر کمک خواهد کرد؟

مهرداد مشایخی، يکی تز شرکت کنندگان در اين پانل گفت، «اصلاحات اسلامی رابطه متناقضی با دموکراسی دارد و طرفداران این دیدگاه به دلیل اینکه مواضع مشخصی درباره ولایت فقیه ندارند، طبقه متوسط ایران را بیشتر به سمت برداشت غربی از دموکراسی سوق داده اند.»

در بحث هایی که مطرح شد، ازرسانه به عنوان عامل مهمی در پیشبرد روند دموکراسی در ایران بحث شد. اما این روند بررسانه ها و به ویژه روزنامه ها در سال های گذشته، چگونه تاثیر گذاشته است؟

امید معماریان، مهمان ديگر اين پانل گفت، «ما در بعد از انتخابات با یک روزنامه نگاری احساساتی مواجه هستیم. نه اینکه روزنامه نگاری خوب و با کیفیت نبوده ولی با یک روندهایی م.اجه بودیم که در آن دروغ، شایعه و اغراق شاهد بودیم. روزنامه نگار که اینفدر با موصوعس نردیک نب شه به پروسه دموکراسی کمک نمی کند.»

اما شبکه های اجتماعی چگونه بر روند دموکراسی خواهی در ایران تاثیر گذاشته اند؟

ایرج گرگین، مهمان ديگر در پانل سوم گفت، «رسانه های جمعی مثل روزنامه، رادیو، تلویزیون از شبکه های اجتماعی فیس بوک و توییتر در انتقال اخبار عقب افتاده اند اما از آنجا که این شبکه ها در توضیح و تفسیر اخبار مربوط به حقوق بشر ناتوان بوده اند، دراین زمینه از رسانه های سنتی عقب افتاده اند.»

با این حال، جهانشاه جاوید، مسول سایت ایرانیان دات کام، چانه زنی با دولت های غربی برای فراهم کردن دسترسی آزاد به جریان اطلاعات برای ایرانیان را از راه های موثر برای کمک به روند دموکراسی در ایران می داند.

XS
SM
MD
LG