لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری به ۴۷۵ نفر رسید


تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری تا ۱۶ آذر ۱۴۰۱
تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری تا ۱۶ آذر ۱۴۰۱

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا شانزدهم آذر ۴۷۵ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۵ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان شانزدهم آذر ۱۸۲۴۲ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد هویت ۳۶۱۱ تن مشخص شده است.

در سومین ماه از آغاز اعتراضات مردمی، شمار شهرهای معترض به ۱۶۰ شهر افزایش یافته است. ۱۴۳ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند که در این میان ۵۹۵ دانشجو بازداشت شده‌اند.

اعتصابات سراسری کسبه و بازار برای سومین روز با وجود فشارهای امنیتی و حمله نیروهای جمهوری اسلامی، در شانزدهم آذر ادامه یافت و با فرا رسیدن شب، به راهپیمایی‌های سکوت در چند شهر منجر شد.

گزارش‌های شهروندی در روز چهارشنبه ۱۶ آذر، نشان می‌دهد که علاوه بر اعتراضات گسترده دانشجویی، شماری از کسبه در شهرهای مختلف در سومین روز نیز از فراخوان اعتصابات سه روزه برای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر استقبال کرده‌اند و هرچند مقامات حکومتی به روش‌های مختلف تلاش کردند از این اعتراض گسترده جلوگیری کنند، اما اعتصابات ادامه دارد.

گفتنی است خواهر رهبر جمهوری اسلامی هم روز شانزدهم آذر، ضمن هم‌دردی با مادران داغدار که پس از انقلاب ۵۷ به دست حکومت کشته شده‌اند، با تأکید بر حق مشروع مردم ایران برای «قیام» و دست‌یافتن به «آزادی و رفاه» از نیروهای مسلح خواست «اسلحه‌هایشان را زمین بگذارند» و پیش از آن که «خیلی دیر شود»، به مردم بپیوندند.

بدری خامنه‌ای در بیانیه‌ای سرگشاده که به دو زبان فارسی و انگلیسی روی وب‌سایت شیخ علی تهرانی منتشر شده، تأکید کرد که «رژیم جمهوری اسلامی خمینی و علی خامنه‌ای به جز درد و رنج و ظلم برای ایران و ایرانیان ارمغانی دیگر نداشته است.»

XS
SM
MD
LG