لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

افزایش قربانیان مشروب دست ساز در ایران؛ ۲۴ کشته و ۲۹۰ نفر مسموم


گزارشها حاکی از افزایش تعداد قربانیان نوشیدن مشروبات الکلی دست ساز در ایران، طی روزهای اخیر است.

خبرگزاری ایسنا روز شنبه ۷ مهر به نقل از پیرحسین کولیوند، سرپرست سازمان اورژانس نوشت که بر اساس آخرین اطلاعات ۲۹۰ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی در ۴ استان مسموم شده‌اند که از این تعداد ۲۴ نفر جان باخته و ۳ نفر دچار مرگ مغزی شده‌اند.

به گفته او فقط ۴۶ نفر از مسموم شدگان از بیمارستان مرخص شده اند. در این بین، ۱۵ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان هستند و سه نفر در کهگیلویه و بویراحمد دچار مرگ مغزی شده‌اند.

در حالیکه در روزهای اخیر اخبار مسمومیت ۱۸۹ نفر از شهروندان بندرعباسی بر اثر نوشیدن مشروب الکلی دست‌ساز، و مرگ ۱۶ نفر از آنان خبرساز شده بود، روز شنبه خبرهایی از مسمومیت ۴۵ نفر در کرج و ۲۵ نفر در دو شهر بجنورد و شیروان منتشر شد.

فرمانده انتظامی خراسان شمالی نیز به افرادی که این مشروب دست ساز خریده‌اند توصیه کرد که به هیچ عنوان آن را مصرف نکنند و در صورت مشاهده ناراحتی و علایم مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کنند.

اعلام مسمومیت ۲۹۰ نفر بر اثر نوشیدن این نوع مشروب در حالیست که تولید، فروش و نوشیدن مشروبات الکلی در ایران ممنوع است.

با وجود برخورد پلیس و دستگاه قضایی با تولید و مصرف مشروبات الکلی در ایران، آمارها حکایت از افزایش شدید مصرف الکل در جامعه دارد به طوری که مراکز درمانی و خدمات اجتماعی اعتیاد به الکل را به رسمیت شناخته و پلیس از دستگیری حدود ۳ هزار راننده مست در تهران تنها طی یک سال خبر داده است.

برخی گزارشها نیز حاکیست که بیش از ۱۰درصد ایرانی ها الکل مصرف می‌کنند و الکل پس از سیگار بیشترین مصرف را در میان مواد دارد.

پلیس ایران از ورود مشروبات الکلی استاندارد خارجی جلوگیری کرده و محموله های قاچاق کشف شده را نابود می‌کند. از این رو، مصرف کنندگان به مشروب الکلی دست‌ساز روی می‌آورند که گاه به دلیل غیراستاندارد بودن مسمومیت‌زا است.

فرمانده نیروی انتظامی ایران چهار سال پیش به کنترل مرزها برای جلوگیری از فروش الکل اشاره کرد و گفت: «کنترل قاچاق مشروب موجب افزایش قیمت مشروبات الکلی شده، ولی این امر نیز نتایج سهوی دیگری به دنبال داشته و اگر ما نتوانیم جریان تقاضا و مصرف را مدیریت کنیم، نتیجه‌اش تولید داخلی و مسمومیت‌های گاه و بی‌گاه در پارتی‌ها می‌شود؛ البته نمی‌گویم که باید بگذاریم مشروبات وارد شود، اما باید به این امور هم توجه داشته باشیم.»

این نخستین بار بود که یک مقام پلیس ایران از مسمومیت‌های الکلی ابراز نگرانی کرد و از مدیریت عرضه و تقاضای مشروبات الکلی سخن گفت.

طی سال‌های اخیر خبرهایی از مسمومیت دسته‌جمعی در جشن‌های عروسی یا مهمانی‌ها بر اثر نوشیدن مشروبات الکلی دست‌ساز منتشر شده است. تنها در یکی از موارد پیشین،مسمومیت، نوشیدن مشروب الکلی دست ساز موجب مرگ ۶ نفر و مسمومیت ۳۴۸ نفر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG