لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

بازتاب مرگ بر اثر مشروبات تقلبی قاچاق در ایران در روزنامه نیویورک تایمز


 برخورد پلیس با قاچاق مشروبات الکلی در ایران
برخورد پلیس با قاچاق مشروبات الکلی در ایران

مقاله ای از بنجامین مولر در نیویورک تایمز

وزارت بهداشت ایران می گوید، نوشیدن مشروبات الکلی مسموم منجر به مرگ دست کم ۴۲ نفر، نابینایی چند ده نفر و بستری شدن صدها نفر در بیمارستان ها شده است.

گفته می شود پلیس در یورش به دست کم یک مشروب سازی زیرزمینی ده ها نفر را در ارتباط با نوشیدنی های الکلی مسموم بازداشت کرده است. جوان ترین قربانی یک دختر ۱۹ ساله است.

روشن نیست ترکیب چه چیزی عامل این تلفات شده است. مقام ها در گذشته درصد بالای متانول - الکل ساده مورد استفاده در ضد یخ یا زیست سوخت ها - را عامل آلودگی نوشیدنی های الکلی عنوان می کردند.

این تلفات در حالی رخ می دهد که دولت چند سالی است با اذعان به مشکل نوشیدن مشروبات الکلی، راه های درمان اعتیاد به الکل را تبلیغ می کند. از انقلاب ۱۳۵۷ نوشیدن مشروبات الکلی به عنوان امری ناپسند غیرقانونی اعلام شد و متخلفان با شلاق مجازات شده اند.

با این وجود در ایران وفور مشروبات قاچاق و دست ساز است و مشروب در خانه ها تحویل داده می شود.

هر سال در ایران دهها نفر در اثر مسمومیت نوشیدن الکل جان می دهند، اما شمار تلفات این هفته به شکلی غیرمعمول بالا بود. پراکندگی مسمومیت ها از شمال شرقی ایران تا تهران و سواحل جنوبی را در بر می گیرد.

ممکن است کاهش ارزش ریال باعث گرانی مشروبات قاچاق شده و مردم را به سمت تولید خانگی مشروبات الکلی سوق داده باشد.

در سه هفته گذشته، دست کم ۱۶ نفر نابینا، ۱۷۰ نفر مجبور به دیالیز و در مجموع ۴۶۰ نفر در بیمارستان بستری شدند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG