لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

دیوان عالی جمهوری اسلامی حکم اعدام «متهم به قتل» عضو پیشین مجلس خبرگان را تأیید کرد


عباسعلی سلیمانی، عضو پیشین مجلس خبرگان
عباسعلی سلیمانی، عضو پیشین مجلس خبرگان

دیوان عالی جمهوری اسلامی حکم اعدام یک زندانی را به اتهام قتل عباس‌علی سلیمانی، نماینده سابق مجلس خبرگان رهبری و نماینده پیشین علی خامنه‌ای در استان سیستان و بلوچستان، تأیید کرد.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۲۴ آبان گزارش داد که حکم «قصاص» فردی که گفته شده با شلیک گلوله موجب کشته شدن عباس‌علی سلیمانی، نماینده پیشین رهبر جمهوری اسلامی در استان سیستان و بلوچستان شده، در دیوان عالی کشور تأیید شد.

بالاترین نهاد قضایی جمهوری اسلامی با رد تجدیدنظرخواهی وکلای این متهم، حکم «قصاص» یعنی اعدام را برای او تأیید کرده است.

بنا بر گزارش‌های پیشین، عباس‌علی سلیمانی ششم اردیبهشت با شلیک گلوله یک فرد که گفته شده محافظ بانک بوده، در شهر بابلسر استان مازندران کشته شد.

بر اساس ویدئویی که خبرگزاری فارس وابسته به سپاه در آن زمان منتشر کرد، شخصی که با سلاح در بانک بدون هیچ مانعی تردد داشت، از پشت سر به عباس‌علی سلیمانی شلیک کرد. اقدامی که معاون سیاسی و امنیتی استانداری مازندران آن را «ترور» نامید، اما خبرگزاری حکومتی ایرنا در گزارش بازجویی اولیه متهم، آن را ناشی از «اختلاف شخصی» اعلام کرد.

این در حالی است که دو هفته پس از کشته شدن این مقام پیشین حکومتی، جسد فرزند بنیان‌گذار حوزه علمیه مازندران هم در سواحل جویبار پیدا شد. اما حوزه علمیه این استان در بیانیه‌ای «هرگونه سوءقصد» نسبت به این روحانی را رد کرد و گفت که او «غرق شده» است.

کشته شدن آخوندها در ماه‌های گذشته در ایران بارها خبرساز شده است. از جمله در روزهای پایانی شهریور سال جاری، مدیر یک حوزه علمیه در استان زنجان با شلیک «دو گلوله به سرش» کشته شد و ضارب «اخراجی یکی از دستگاه‌ها» معرفی شد.

در پی شدت گرفتن برخوردهای فیزیکی با آخوندهای شیعه در ماه‌های گذشته، برخی چهره‌های حکومتی آن را تحت تاثیر «دشمن» و بعضی شخصیت‌های دینی، آن را ناشی از رفتار حاکمیت دانسته‌اند.

پیش از این علی فلاحیان، وزیر اسبق اطلاعات جمهوری اسلامی، گفته بود: «من به ائمه جمعه گفتم بی‌توجهی به حفاظت خیلی خطرناک است و اکنون بعد از این اتفاق، پیشنهاد می‌کنم که ائمه جمعه دفاع شخصی را یاد بگیرند و بدانند دشمن غفلت نمی‌کند.»

XS
SM
MD
LG