لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

کشته شدن یک آخوند به ضرب گلوله؛ حوزه علمیه زنجان: ضارب «اخراجی یکی از دستگاه‌ها» است


مراسم عمامه‌گذاری در یک حوزه علمیه - آرشیو
مراسم عمامه‌گذاری در یک حوزه علمیه - آرشیو

یک آخوند در شهر «سُجاس» استان زنجان با شلیک «دو گلوله به سرش» کشته شد. به گفته مدیر حوزه علمیه استان زنجان، ضارب «اخراجی یکی از دستگاه‌ها» بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی حوزه، فردی ظهر روز چهارشنبه ۲۹ شهریور در مسجد جامع شهر «سُجاس» به حجت اعتبار، مدیر حوزه علمیه «امام صادق» قیدار، «پنج گلوله شلیک کرد» که «دو گلوله به سرش اصابت کرد» و یکی از مأموران نیز مجروح شد.

به گفته مدیر حوزه علمیه استان زنجان، ضارب بازداشت شده است.

حمله به آخوندها در ماه‌های گذشته در ایران افزایش یافته است.

در ماه اردیبهشت، مقامات قضایی شهرستان ساوه از حمله یک شخص با «چاقو» به یک آخوند در این شهرستان خبر دادند که به زخمی شدن او منجر شد.

پیش از آن، نماینده پیشین علی خامنه‌ای در استان سیستان و بلوچستان و عضو مجلس خبرگان، در یکی از بانک‌های بابلسر در استان مازندران با شلیک مستقیم گلوله کشته شد و یک آخوند دیگر نیز به گفته مقامات نیروی انتظامی، در خیابان مرزداران در غرب تهران «زیر گرفته» شد.

همچنین، برادر همسر محمود نبویان، از آخوندهای تندرو و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی که بنیانگذار حوزه علمیه مازندران معرفی شده بود، مفقود شد. اما سه روز بعد و در پی یافتن جسدش در آب‌های سواحل جویبار، حوزه علمیه مازندران» در اطلاعیه‌ای مدعی شد: هرگونه احتمال «سوء قصد» به این فرد، «منتفی» است.

در پی شدت گرفتن برخوردهای فیزیکی با آخوندهای شیعه طی ماه‌های گذشته، برخی چهره‌های حکومتی آن را تحت تاثیر «دشمن» و بعضی شخصیت‌های دینی، آن را ناشی از رفتار حاکمیت دانسته‌اند.

علی فلاحیان، وزیر اسبق اطلاعات جمهوری اسلامی، در واکنش به این گزارش‌ها گفته بود: «من به ائمه جمعه گفتم بی‌توجهی به حفاظت خیلی خطرناک است و اکنون بعد از این اتفاق، پیشنهاد می‌کنم که ائمه جمعه دفاع شخصی را یاد بگیرند و بدانند دشمن غفلت نمی‌کند.»

محمدجواد علوی بروجردی، از مدرسان حوزه، نیز خطاب به مسئولان و آخوندهای حکومتی گفته بود: «فاصله بین مردم و روحانیت زیاد شده و این افزایش فاصله و بی‌اعتمادی عاقبت بدی خواهد داشت.»

در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، حرکت‌های اعتراضی از جمله «عمامه‌پرانی» میان معترضان در واکنش به نقش آخوندهای شیعه در ایجاد وضعیت ایران شکل گرفت.

XS
SM
MD
LG