لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

دادگاه انقلاب ارومیه برای دو مدافع حقوق همجنسگرایان «حکم اعدام» صادر کرد


زهرا صدیقی همدانی
زهرا صدیقی همدانی

یک نهاد حقوق بشری می‌گوید دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه دو زن مدافع حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی را به اتهام «افساد فی‌الارض از طریق ترویج همجنسگرایی» به اعدام محکوم کرده است.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» روز یک‌شنبه ۱۳ شهریور گزارش داد، حکم اعدام «زهرا صدیقی همدانی معروف به ساره ۳۱ ساله اهل نقده» و «الهام چوبدار ۲۴ ساله اهل ارومیه» در بند زنان زندان ارومیه به آنها ابلاغ شده است.

بر اساس این گزارش، سهیلا اشرفی ۵۲ ساله اهل ارومیه متهم دیگر این پرونده هنوز منتظر ابلاغ رأی دادگاه است.

«ترویج مسیحیت» و «ارتباط با رسانه‌های معاند جمهوری اسلامی» از دیگر اتهامات این زندانیان عنوان شده است.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه درباره خطر اعدام خانم صدیقی تنها به دلیل گرایش جنسی هشدار داده بود.

زهرا صدیقی همدانی معروف به «ساره» پنجم آبان ۱۴۰۰ در نزدیکی مرز ایران و ترکیه از سوی سپاه پاسداران بازداشت شد و مقامات علاوه بر نسبت دادن اتهام «افساد فی‌الارض» او را به «سلب حضانت دو فرزند خردسالش» تهدید کرده بودند.

عفو بین‌الملل قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواسته بود فورا آن‌دسته از قوانینی را که روابط جنسی رضایتمندانه میان افراد همجنس را جرم‌انگاری کرده‌اند، لغو کند و قوانینی وضع کنند که از افراد همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، فراجنسیتی و بیناجنسی در برابر تبعیض، خشونت و سایر موارد نقض حقوق بشر محافظت کند.

XS
SM
MD
LG