لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

حقوق‌شهروندی | دختر خالدپیرزاده بار دیگر خواستار آزادی این زندانی سیاسی شد


تصویری از خالدپیرزاده در کنار فرزندش ستایش پیرزاده
تصویری از خالدپیرزاده در کنار فرزندش ستایش پیرزاده

اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری و شبکه‌های اجتماعی حاکی از نامساعد بودن وضعیت جسمی خالدپیرزاده و درخواست دختر او برای آزادی این زندانی سیاسی، اعزام عباس لسانی به پزشکی قانونی شهرستان اردبیل، درخواست عفو بین الملل برای آزادی زهرا صدیقی همدانی از اعضای جامعه دگرباشان ایران، و انتقال یک زندانی سیاسی به سلول انفرادی در پی تداوم اعتصاب غذا در ایران است.

  • دختر خالدپیرزاده بار دیگر خواستار آزادی این زندانی سیاسی شد

ستایش پیرزاده دختر خردسال خالد پیرزاده، زندانی سیاسی بار دیگر خواستار آزادی این زندانی محبوس در زندان شیبان شد و روز دوشنبه ۴ بهمن ماه در ویدئویی گفت، وضعیت جسمی پدر او نامساعد است و وضعیت سلامت او به حدی رسیده است که او را در زندان «پوشک »کرده‌اند.

علی شریف‌زاده،‌ وکیل مدافع این زندانی سیاسی، با انتشار این ویدئو در صفحه توئیتر خود نوشت: «حدود یک‌ماه است از مسئولین ذی سمت برای موکلم خالد پیرزاده عدم تحمل حبس و مرخصی استعلاجی را درخواست کرده ام و علیرغم مراجعات مکرر متاسفانه هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ام.»

دختر خردسال این زندانی سیاسی پیش از نیز اواسط دی ماه سال جاری پس از اقدام اعتراضی خالدپیرزاده با دوختن پلک راست خود در زندان،‌ در پیامی ویدئویی خواستار آزادی پدرش شد و خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت «شما کاری کردید که پدرم چشم راستش را بدوزد.»

خالد (کوشان) پیرزاده، ورزشکار و معترض سیاسی، اردیبهشت ۹۷ به همراه فرد دیگری به نام رضا محمدحسینی، در حین شعار نویسی توسط ماموران سپاه ثارالله بازداشت و پس از مدتی توسط قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «توهین به رهبری» مجموعا به هفت سال زندان محکوم و این حکم توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران عینا تایید شده است.

  • اعزام عباس لسانی به پزشکی قانونی شهرستان اردبیل

کانال تلگرامی عباس لسانی، فعال آذربایجانی (ترک) محبوس در زندان اردبیل، از انتقال او به پزشکی قانونی خبر داد و نوشت آقای لسانی طی تماس با خانواده خود اطلاع داده است که جهت انجام معاینه و اظهار نظر کمیسیون برای جراحی فوری دیسک کمر روز دوشنبه ۴ بهمن به پزشکی قانونی شهرستان اردبیل اعزام شده است.

بنا بر این گزارش آقای لسانی مدت‌ها است در زندان با مشکل دیسک کمر روبرو بوده و مداخله‌های ارگان‌های امنیتی در پرونده او باعث سهل انگاری مسئولین زندان در قبال سلامت جسمانی وی شده است. این دومین بار است که این زندانی سیاسی به پزشکی قانونی منتقل می‌شود.

پیش از این صدای آمریکا گزارش داده بود که حکم ۸ سال زندان عباس لسانی که مهر ماه سال ۹۸ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی خدادادی صادر شده بود، از سوی ناصر عتباتی ریاست شعبه یک دادگاه تجدید نظر اردبیل به ۱۵ سال افزایش پیدا کرده است.

  • درخواست عفو بین الملل برای آزادی زهرا صدیقی همدانی، از اعضای جامعه دگرباش ایران

سازمان عفو بین‌الملل در فراخوانی خواستار آزادی زهرا صدیقی همدانی، از اعضای جامعه دگرباشان ایران، شد که به گفته این نهاد حقوق بشری به مدت ۵۳ روز است که مورد ناپدیدسازی قهری قرار گرفته و به شکل خودسرانه تحت بازداشت در زندان مرکزی ارومیه به سر می‌برد.

این نهاد حقوق‌بشری روز سه‌شنبه ۵ بهمن‌ماه با انتشار این فراخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای، ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی، به زبان و قلم خود و با الهام گرفتن از این فراخوان، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط زهرا صدیقی همدانی شوند و از مقامات ایران بخواهند تا زمان آزادی‌، اطمینان حاصل کنند که او بتواند با وکیل منتخب و خانواده‌اش به طور منظم در ارتباط باشد.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین در این فراخوان از مردم خواست، از مقامات ایران خواسته شود فورا اقدام به لغو آن‌دسته از قوانینی کند که روابط جنسی رضایتمندانه میان افراد همجنس را جرم‌انگاری کرده‌اند و قوانینی وضع کنند که از افراد همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، فراجنسیتی و بیناجنسی در برابر تبعیض، خشونت و سایر موارد نقض حقوق بشر محافظت کند.

  • انتقال یک زندانی سیاسی به سلول انفرادی در پی تداوم اعتصاب غذا

خبرگزاری هرانا از تداوم اعتصاب غذای ارکان پالانی جاف، زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج که در تاریخ ۲۹ دی ماه با دوختن لب‌های خود در اعتراض به مخالفت چندین باره مقامات با اعزام به مرخصی او دست به اعتصاب غذا زده بود خبر داد و نوشت این زندانی سیاسی به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،‌ موسوم به هرانا با اعلام این خبر افزود این زندانی سنی مذهب که بیش از ۴ سال از دوران محکومیت خود را بدون مرخصی در زندان سپری کرده،‌ پس از انتقال به سلول انفرادی توسط ماموران زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

یک منبع مطلع به هرانا گفت، پس از ضرب و شتم ارکان پالانی جاف در سلول انفرادی، ماموران زندان لب‌های دوخته اش را باز کرده و تهدیدش کرده‌اند اگر اعتصابش ادامه داشته باشد هر روز او را ضرب و شتم خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG