لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

تأیید خبر کشته شدن کودک ۱۲ ساله بر اثر شلیک مأموران؛ نگرانی مقام انتظامی از «سوءاستفاده» رسانه‌ها


سها اعتباری، کودک ۱۲ ساله که بر اثر شلیک مأموران کشته شد
سها اعتباری، کودک ۱۲ ساله که بر اثر شلیک مأموران کشته شد

به دنبال انتشار خبر کشته شدن یک کودک ۱۲ ساله در استان هرمزگان با شلیک نیروهای حکومت جمهوری اسلامی، جانشین فرمانده انتظامی استان دوشنبه ۵ دی با تأیید صحت خبر کشته شدن این دختر بر اثر شلیک مأموران، از بازتاب این خبر در رسانه‌های آزاد ابراز نگرانی کرد.

گزارش‌های شهروندی در رسانه‌های اجتماعی شامگاه یک‌شنبه خبر دادند یک دختربچه ۱۲ ساله به نام سها اعتباری در پی شلیک مأموران انتظامی در جاده کشته شده است.

مهرداد مشوق، جانشین فرمانده انتظامی استان هرمزگان، دوشنبه پنجم دی در واکنش به این واقعه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با تأیید این خبر گفت، مأموران «به یک دستگاه خودرو سواری پژو پارس با شیشه دودی غلیظ مشکوک شده و دستور توقف دادند» و به دلیل «عدم تمکین راننده» به فرمان ایست، به سمت خودرو تیراندازی کردند.

جانشین انتظامی استان هرمزگان با «معاند» خواندن رسانه‌های غیر وابسته به جمهوری اسلامی، ادعا کرد که آنها «از هر موقعیتی به دنبال سوءاستفاده و ایجاد تنش و آشوب» هستند.

به ادعای این مقام انتظامی، بعدازظهر یک‌شنبه ۴ دی «مأموران انتظامی پاسگاه جناح از توابع شهرستان بستک با اقدامات اطلاعاتی از حمل و جابه‌جایی یک محموله مواد مخدر توسط یک دستگاه خودرو پژو پارس، مطلع و پس از بررسی صحت موضوع، بلافاصله با حضور در مسیر تردد قاچاقچیان، طرح مهار را اجرا کردند.»

او تأیید کرد که «یکی از سرنشینان خودرو مورد اصابت تیر قرار گرفته» و « به بیمارستان منتقل شد»، اما به هویت آن فرد اشاره نکرد.

بنا بر گزارش‌های شهروندی، سها اعتباری ۱۲ ساله اهل روستای «خلوص» بود که شامگاه یک‌شنبه به همراه خانواده‌اش در مسیر لامرد به بستک در استان هرمزگان با شلیک مأموران به خودرو، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

برخی کاربران به هم‌زمانی کشته شدن سها اعتباری در پی شلیک مأموران به خودرو خانواده‌اش، با چهلم کیان پیرفلک کودک ۹ ساله که او نیز با شلیک گلوله جنگی به ماشین خانواده‌اش کشته شد، اشاره کرده‌اند.

در جریان سرکوب اعتراضات سراسری ایران که از ۲۶ شهریور آغاز شد تاکنون دست‌کم ۵۰۰ نفر، از جمله حدود ۷۰ کودک یا نوجوان زیر ۱۸ سال، بر اثر خشونت نیروهای حکومت کشته شده‌اند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG