لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

انفجاری در قره‌باغ کوهستانی ۲۰ کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت


 انفجاری پمپ بنزین در قره‌باغ کوهستانی
انفجاری پمپ بنزین در قره‌باغ کوهستانی

مقامات قره‌باغ کوهستانی می‌گویند وقوع انفجاری در یک پمپ بنزین شلوغ در این منطقه در روز سه‌شنبه دست‌کم ۲۰ کشته و ۳۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

این انفجار در شرایطی رخ می‌دهد که به دنبال تحولات اخیر در قره‌باغ کوهستانی هزاران ارمنی‌تبار ساکن این مناطق در حال فرار به ارمنستان هستند.

دولت ارمنستان سه‌شنبه اعلام کرد از زمانی که نیروهای جمهوری آذربایجان در هفته گذشته جدایی‌طلبانی را که حدود ۳۰ سال بر این منطقه تسلط داشتند، شکست دادند، بیش از ۱۳۵۰۰ نفر، یعنی حدود ۱۲ درصد از جمعیت منطقه، از مرزها گریخته‌اند.

ساکنان قره‌باغ کوهستانی به محض رفع محاصره ۱۰ ماهه جمهوری آذربایجان، در حال فرار از تنها جاده منطقه به ارمنستان هستند. این محاصره باعث کمبود شدید غذا، دارو، و سوخت شده بود.

در حالی که جمهوری آذربایجان متعهد شده است که به حقوق ارمنی‌های قره‌باغ کوهستانی احترام بگذارد، بسیاری از ساکنان نگران انتقام‌گیری هستند.

هزاران ارمنی ساکن قره‌باغ کوهستانی در حال فرار به ارمنستان
هزاران ارمنی ساکن قره‌باغ کوهستانی در حال فرار به ارمنستان

این انفجار سه‌شنبه زمانی رخ داد که مردم در یک پمپ بنزین در خارج از شهر استپاناکرت، مرکز این منطقه، در صف بودند تا خودروهای خود را پر کنند.

اداره بهداشت دولت این منطقه گفت که ۱۳ جسد پیدا شده و هفت تن بر اثر جراحات ناشی از انفجار جان سپردند. به گفته این اداره ۲۹۰ نفر نیز در بیمارستان بستری شدند که حال تعداد زیادی از آنها وخیم است.

علت این انفجار هنوز مشخص نیست. اما به گفته دیوید بابایان، دستیار رئیس منطقه قره‌باغ کوهستانی، اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که انفجار عمدی نبوده است.

وزارت بهداشت ارمنستان سه‌شنبه اعلام کرد که قربانیان توسط یک هلیکوپتر به ارمنستان منتقل شدند ‌و انتظار می‌رود پروازهای بیشتری انجام شود. بر اساس گزارش‌ها، نیروهای حافظ صلح روسیه در قره‌باغ نیز قربانیان را با هلیکوپتر به ارمنستان می‌آوردند.

حکمت حاجی‌اف، دستیار رئیس جمهوری جمهوری آذربایجان، در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق)، گفت که بیمارستان‌های جمهوری آذربایجان آماده مداوای و کمک به قربانیان هستند.

به‌دنبال حملات نظامی سریع نیروهای جمهوری آذربایجان به قره‌باغ کوهستانی، ارمنی‌تباران قره‌باغ مجبور به پذیرش آتش‌بس شدند و مذاکرات برای تعیین وضعیت ارمنی‌های ساکن این منطقه ادامه دارد.

منبع: آسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG