لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

مقام ارشد آمریکایی: باکو حافظ حقوق ارمنی‌تباران قره‌باغ باشد


سامانتا پاور، رئیس سازمان عمران بین المللی آمریکا، هنگام بازدید از یک مرکز پناهجویان منطقه ناگورنو قره‌باغ در ارمنستان
سامانتا پاور، رئیس سازمان عمران بین المللی آمریکا، هنگام بازدید از یک مرکز پناهجویان منطقه ناگورنو قره‌باغ در ارمنستان

سامانتا پاور، رئیس سازمان عمران بین‌المللی آمریکا، روز سه‌شنبه چهارم مهر، از جمهوری آذربایجان خواست ضمن حفظ آتش‌بس، گام‌های مشخصی را برای حفاظت از حقوق غیرنظامیان در ناگورنو قره‌باغ بردارد.

این مقام ارشد دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه سوم مهر، برای دیدار با مقامات ارمنستان و گفتگو در مورد منطقه ناگورنو قره‌باغ وارد شهر ایروان شد.

این سفر یک روز پس از آغاز گریز شهروندان ارمنی‌تبار ناگورنو قره‌باغ به ارمنستان، پس از پیروزی جمهوری آذربایجان بر جدایی‌طلبان این منطقه انجام شده است.

خانم پاور در ملاقات با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، پیام پشتیبانی جو بایدن را به او تسلیم کرد و گفت که استفاده از زور توسط جمهوری آذربایجان غیرقابل قبول است و واشنگتن به دنبال پاسخ مناسب است.

به نوشته رویترز، او از الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان خواست تا به وعده‌اش در مورد حفاظت از حقوق ارمنی‌تباران ناگورنو قره‌باغ و همچنین بازگشایی کامل کریدور لاچین که این منطقه را به ارمنستان متصل می‌کند، عمل کند.

این مقام آمریکایی همچنین خواستار اجازه باکو برای ارسال کمک و نیز موافقت با انجام یک ماموریت برای ناظران بین‌المللی شد.

رئیس جمهوری آذربایجان پیشتر متعهد شده بود که امنیت ارمنیان منطقه را تضمین کند.

سامانتا پاور در جریان بازدید از روستای کورنیدزور در مرز جمهوری آذربایجان گفت: این موضوع بسیار حیاتی است که ناظران مستقل و همچنین سازمان‌های بشردوستانه به مردم ناگورنو قره‌باغ که هنوز به شدت نیازمند کمک‌های بشر دوستانه هستند، دسترسی داشته باشند.

او همچنین از کمک اضطراری ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری آمریکا به آن منطقه خبر داد.

تاکنون دست‌کم ۱۳ هزار و ۵۵۰ تن از ۱۲۰ هزار میان جمعیت ارمنی‌تبار ناگورنو قره‌باغ به ارمنستان گریخته‌اند. با این حال، جاده کوهستانی به سوی ارمنستان مملو از صدها اتوموبیل و اتوبوس حامل پناه‌جویان است.

رئیس سازمان عمران بین‌المللی آمریکا تاکید کرد که جهان به زودی از وخامت شرایط در ناگورنو قره‌باغ و رنج و آلام ساکنان آن و دلایل گریزشان آگاهی بیشتری پیدا خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG