لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۶

در درگیری های قاهره دست کم یک دانشجو کشته شد


روز شنبه (۷ دی) هنگامی که حامیان اخوان المسلمین مصر با پلیس در دانشگاه الاهز قاهره درگیر شدند، یک دانشجو کشته شد.

شیما منیر، یک دانشجوی فعال به خبرگزاری رویترز گفت که دانشجوی کشته شده خالد الحداد نام داشت و حامی اخوان المسلمین بود. حزب اسلامگرای اخوان المسلمین هفته جاری از سوی دولت مصر یک سازمان تروریستی اعلام شد.

خشونت های روز شنبه در قاهره به دنبال درگیری های پراکنده در مصر در روز جمعه رخ می دهد. در خشونت های جمعه پنج نفر کشته شدند.

الاهرام، روزنامه دولتی مصر گفت نیروهای امنیتی روز شنبه به سوی دانشجویان حامی اخوان المسلمین گاز اشک آور پرتاب کردند. این دانشجویان راه همکلاسی هایشان به کلاس های درس دانشگاه برای شرکت در امتحان را سد کرده بودند و به آنان اجازه ورود به دانشگاه نمی دادند.

تظاهرکنندگان به سوی پلیس سنگ پرانی کردند و برای بی اثر ساختن گاز اشک آور لاستیک اتومبیل آتش زدند. الاهرام به نقل از وزارت بهداشت مصر گفت یک دانشجو کشته و چهار تن مجروح شده اند.

دو ساختمان دانشگاه در جریان خشونت ها به آتش کشیده شدند. تلویزیون دولتی مصر تصاویری از دانشکده بازرگانی در شعله های آتش و دود را نشان داد و گفت «دانشجویان تروریست» دانشکده کشاورزی را نیز به آتش کشیده اند.

وزارت کشور مصر در بیانیه ای می گوید پلیس ۶۰ دانشجو را به اتهام داشتن سلاح هایی از جمله بمب دست ساز، دستگیر کرده است. این وزارتخانه گفت ناآرامی ها تمام شده و امتحانات دانشگاهی طبق برنامه پیش می رود.

دانشگاه الازهر یکی از مراکز آموزش اسلامی معتبر سنی به شمار می رود و ماه ها است که صحنه تظاهرات علیه آن چیزی است که اخوان المسلمین آن را «کودتای نظامی»‌ می نامد و طی آن محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرا و تحت حمایت اخوان، پس از یک
سال از قدرت برکنار شد.

پس از آن که دولت روز جمعه اخوان المسلمین را یک گروه تروریستی خواند، هواداران این گروه اسلام گرا به نشانه اعتراض به خیابان ها آمدند.

افزایش موج سرکوب علیه اخوان المسلمین که پس از سرنگونی دولت محمد مرسی به اوج رسید، به تنش ها در مصر دامن زده است و این کشور شاهد شدیدترین درگیری های داخلی تاریخ معاصر مصر و پس از خلع مرسی بوده است.

رای به قانون اساسی

به نظر می رسد دولت تحت حمایت ارتش درصدد است تا پیشاپیش همه پرسی ماه آینده برای تدوین قانون اساسی جدید نارضایتی ها را سرکوب کند. تصویب قانون اساسی جدید راه را برای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری هموار خواهد کرد.

هزاران تن از اعضای اخوان المسلمین بازداشت شده اند. روز جمعه که اخوان در فهرست گروه های تروریستی مصر قرار گرفت، بیش از ۲۵۰ تن از هواداران این گروه بازداشت شدند. بعضی از مقامات از جمله محمد ابراهیم، وزیر کشور انتصابی مرسی از جمله چهره هایی بود که به هواداری از ارتش برخواست و از زمان خلع رئیس جمهوری از قدرت نقش کلیدی در سرکوب امنیتی ایفا کرده است.

سازمان «دیده بان حقوق بشر» روز شنبه اعلام کرد تصمیم دولت برای قرار دادن اخوان المسلمین در فهرست گروه های تروریستی با «انگیزه های سیاسی» و به هدف توقف کلیه فعالیت های این جنبش انجام صورت گرفته است.

براساس ارزیابی های تخمینی از زمان خلع مرسی از قدرت تا به حال بیش از ۱ هزار و ۵۰۰ نفر در طی درگیری ها کشته شده اند.

دولت مصر هنوز شواهدی برای ارتباط بین حمله های اخیر به نیروهای امنیتی و موسسات و نهادهای دولتی با اخوان المسلمین ارائه نکرده است.

مقامات مصر اخوان را به اجرای حمله های انتحاری روز سه شنبه به مقر پلیس متهم می کنند که ۱۶ کشته به جای گذاشت. یک جناح افراطی مستقر در صحرای سینا مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.
XS
SM
MD
LG