لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۷

ابراز نگرانی دوباره جان کری از سرکوب اخوان المسلمین مصر


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا نگرانی خود را از سرکوب اخوان المسلمین توسط ارتش مصر تکرار کرد.

پلیس مصر روز پنجشنبه ده ها نفر از اعضای این حزب را بازداشت کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که مصر رسما اخوان المسلمین را یک سازمان تروریستی معرفی کرد. دولت موقت مصر اعلام کرد محدودیت های شدید جدیدی علیه کسانی که از این حزب حمایت کنند، اعمال می کند.

دولت موقت مصر گروه اسلامگرای اخوان المسلمین را متهم به یک رشته خشونت ها از جمله بمب گذاری روز سه شنبه در یک مرکز پلیس در منطقه دلتای نیل کرد که به کشته شدن ۱۵ نفر منجر شد.
وزیر امور خارجه آمریکا آن حمله و همچنین بمب گذاری روز پنجشنبه در یک اتوبوس در قاهره را محکوم کرد. بمب گذاری قاهره ۵ مجروح به جای گذاشت.
وزارت امورخارجه آمریکا گفت: جان کری «بر لزوم یک فرایند جامع سیاسی که طیف های سیاسی را در بر بگیرد و به اصول حقوق بشر تمامی مصری ها احترام بگذارد، برای رسیدن به ثبات سیاسی و تغییرات دموکراتیک تاکید کرد.»

گروه اخوان المسلمین دست داشتن در خشونت ها را رد کرده است و می گوید به بازگرداندن مسالمت آمیز محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامگرای برکنار شده به قدرت متعهد است. مسوولیت برخی از حملات را یک گروه تندرو اسلامی به نام انصار بیت المقدس بر عهده گرفته است.

محمد مرسی، از مقام ریاست جمهوری توسط ارتش مصر و به دنبال اعتراضات گسترده خیابانی علیه او، در ماه ژوییه از قدرت برکنار شد.
در سرکوب های مصر، بیش از هزار نفر که بیشتر از طرفداران مرسی بودند، کشته شده اند. هزاران نفر دیگر از اعضای اخوان المسلمین از جمله رهبران ارشد حزب بازداشت شده اند.

روز پنجشنبه، وزارت کشور مصر گفت هر فردی به اخوان المسلمین ملحق شود، یا این گروه را چه شفاهی و یا چه کتبی ترویچ کند، و یا با نوشته های و مطالب ضبط شده آن بازداشت شود، به ۵ سال حبس محکوم می شود.

با وجود اقدامات اخیر دولت مصر، هنوز اعتراضات تقریبا روزانه برای بازگرداندن محمد مرسی به قدرت متوقف نشده است. اواخر روز پنجشنبه مسوولان مصری گفتند یک نفر در یک منقطه قاهره در زد و خورد میان مخالفان و موافقان مرسی کشته شد.

خبرگزاری دولتی مصر نیز از بازداشت ۱۶ نفر از فعالان اخوان المسلمین در الشرقیه، در منطقه دلتای نیل به اتهام ترویج افکار اخوان المسلمین خبر داده است. گزارش شده آنها نوشته های این گروه را پخش و خشونت علیه پلیس و ارتش را ترویج می کردند. دست کم ۱۸ نفر دیگر نیز در سراسر کشور بازداشت شدند.
نا آرامی های مصر پیش از رفراندوم ماه آینده در مورد یک قانون اساسی جدید صورت می گیرد که ارتش می گوید آن را برای یک گذار دموکراتیک تدارک دیده است.
XS
SM
MD
LG