لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

جو بایدن روسیه را بزرگترین تهدید علیه نظام بین‌الملل دانست


جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه و در آخرین سخنرانی عمده خود در این مقام، روسیه را بزرگترین تهدید علیه نظام لیبرال بین الملل دانست و گفت واشنگتن باید در کنار اروپا در مقابل ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بایستد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی دو روز پیش از مراسم تحلیف دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا و در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، در برابر صدها نفر از مقام‌ های ارشد کشورها، شرکت‌ها و بانک‌های جهان، این اظهارات را بیان کرد.

دونالد ترامپ، بر خلاف باراک اوباما رئیس جمهوری کنونی آمریکا، رویکرد مصالحه‌ جویانه ای در برابر روسیه داشته و با استقبال از تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا و تجزیه این بلوک اروپایی، پیش بینی کرده کشورهای بیشتری از آن خارج شوند.

آقای بایدن در سخنرانی امروز خود به شدت با این رویکرد آقای ترامپ مخالفت کرد و به حاضران هشدار داد که ولادیمیر پوتین احتمالا تلاش خواهد کرد بر انتخابات چند کشور اروپایی تاثیر بگذارد، همانطور که در مورد انتخابات اخیر آمریکا چنین کرد.

معاون باراک اوباما، که روز جمعه رسما کاخ سفید را ترک خواهد کرد، گفت «از آنجایی که چندین کشور اروپایی خود را برای برگزاری انتخابات در سال جاری آماده می‌کنند، باید انتظار اقدامات آتی روسیه برای دخالت در این روند دموکراتیک را داشته باشیم.»

دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده معتقدند که دولت روسیه و شخص ولادیمیر پوتین از عملیات سایبری و نفوذ به سامانه‌های کامپیوتری در آمریکا برای تاثیرگذاری در روند انتخابات ریاست جمهوری هجدهم آبان ماه حمایت کرده است.

بااین حال رئیس جمهوری جدید آمریکا که معتقد است به رغم برخی اختلافات می‌توان با روسیه برای حل مشکلات جهانی همکاری کرد، وعده داده است که ظرف ۹۰ روز گزارشی را درباره اتهام دخالت مسکو در انتخابات اخیر آمریکا ارایه کند.

به نوشته رویترز، جو بایدن مستقیما به رویکرد آقای ترامپ اشاره نکرد، اما درباره «تمایل خطرناک به بازگشت به دوران کوته فکری سیاسی» هشدار داد و گفت «مستبدان خطرناک و عوام‌فریبان» همواره در طول تاریخ از ترس مردم به نفع خود استفاده کرده‌اند.

به دنبال اختلاف بر سر طیفی از مسائل، مانند اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، بحران سوریه و دخالت مسکو در حملات سایبری در آمریکا به قصد تاثیرگذاری بر انتخابات ۲۰۱۶، روابط آمریکا و روسیه به پائین ترین سطح پس از جنگ سرد رسیده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG