لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

ناسا قصد دارد سرعت حرکت مریخ‌نوردش را افزایش دهد


مریخ‌نورد «کنجکاوی»
مریخ‌نورد «کنجکاوی»

یک به‌روز‌رسانی نرم‌افزاری جدید به زودی سرعت مریخ‌نورد ناسا را ۵۰ درصد افزایش می‌دهد و به آن امکان می‌دهد مسافت بیشتری را برای انجام تحقیقات طی کند.

این به روزرسانی که قرار بود مدتها قبل انجام شود به دلیل وجود یک حفره مرموز تاکنون انجام نشده است.

این مریخ‌نورد، ده سال پیش روی مریخ فرود آمد و می‌توان آن را به روش‌های مختلفی کنترل کرد، اما در اکثر مواقع، در حالت فاصله‌سنجی بصری عمل می‌کند. این بدان معناست که در نقاطی که معمولاً با توجه به اندازه‌گیری چرخش چرخ‌ها از یکدیگر فاصله دارند، توقف می‌کند و از عکس‌ها برای محاسبه مسافتی که واقعاً طی کرده است استفاده می‌کند.

این می تواند حیاتی باشد زیرا اگر مریخ‌نورد فقط به اندازه‌گیری چرخش چرخ‌ها متکی باشد، خطاهای بزرگی به مرور زمان رخ می‌دهد.

ناسا از زمانی که مریخ‌نورد قبلی که با استفاده از حسگرهای داخلی حرکت می‌کرد در شن گیر کرد، به شدت به فاصله‌سنجی بصری متکی است. اگر مهندسان می‌دانستند که چرخ‌ها به جای راندن مریخ‌نورد به جلو در حال چرخش هستند، ممکن بود بتوانند از فاجعه قبلی جلوگیری کنند و ماموریت ها را گسترش دهند.

طی یک رانندگی که قرار بود حدود پنجاه متر طول داشته باشد، مریخ‌نورد فرصت که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ در مریخ فعال بود، با چرخش چرخ‌ها مواجه شد و در واقعیت تنها دو متر را طی کرد.

حالا این به روزرسانی جدید به مریخ‌نورد موسوم به «کنجکاوی» اجازه می‌دهد تا در حالی که ساکن است از محیط اطراف خود عکس بگیرد، اما در حین حرکت، وضعیت سکون قبلی خود را بررسی کند.
متعاقباً می‌تواند هر گونه خطا را در صورت یافتن جبران کند. این باعث کاهش اشتباهات می‌شود و به مریخ نورد این امکان را می‌دهد تا تقریباً به طور مداوم حرکت کند و آزمایش‌ها نشان داده است که سرعت ۸۳.۲ متر در ساعت را نیز ممکن می‌کند.

XS
SM
MD
LG