لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

آمریکا علیه ۹ مقام کوبا «محدودیت‌های صدور روادید» اعمال کرد


آنتونی بلینکن - آرشیو
آنتونی بلینکن - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید ایالات متحده برای ۹ مقام کوبایی «که در تلاش برای خاموش کردن صدای مردم کوبا از طریق سرکوب و بازداشت‌های ناعادلانه نقش داشتند» محدودیت‌های صدور روادید اعمال کرده است.

آقای بلینکن روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای گفت که اعضای عالی‌رتبه دو وزارتخانه کوبا - وزارت کشور و وزارت نیروهای مسلح انقلابی - نیز در میان این ۹ نفر هستند.

بیانیه وزیر خارجه به اقدامات دولت کوبا در برخورد با تظاهرات‌کنندگان کوبایی در ۱۵ نوامبر، (حدود دو هفته قبل) اشاره کرده است.

این بیانیه می‌گوید در روزهای پیش از ۱۵ نوامبر، «رژیم کوبا با اوباش تحت حمایت دولت، روزنامه‌نگاران و اعضای اپوزیسیون را در خانه‌هایشان محبوس کرد، مجوزهای روزنامه‌نگاران را لغو کرد تا آزادی مطبوعات را سرکوب کند، و شهروندان کوبایی را که تلاش می‌کردند به طور مسالمت‌آمیز تظاهرات کنند خودسرانه بازداشت کرد.»

آقای بلینکن می‌گوید ایالات متحده همچنان از تمام ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی خود برای فشار بر دولت کوبا با هدف آزادی زندانیان سیاسی و حمایت از درخواست مردم کوبا برای آزادی‌ها و پاسخگویی مقامات، استفاده می‌کند.

روز دهم نوامبر، خبرگزاری رویترز اظهارات وزیر خارجه کوبا را منتشر کرد که در آن ایالات متحده را به دست داشتن در اعتراض‌های مربوط به وضعیت حقوق بشر و حقوق مدنی در کوبا متهم کرده و ادعا کرده بود که شبکه اجتماعی فیس‌بوک برگزاری اعتراض‌ها را ترویج می‌کند.

ایالات متحده آمریکا اوایل مرداد گذشته نیز یک وزیر امنیتی کوبا و یگان نیروهای ویژه آن کشور را به دلیل نقض حقوق بشر در سرکوب اعتراضات ضد دولتی تحت تحریم قرار داد.

هزاران کوبایی اوایل تیر ماه در اعتراض به بحران اقتصادی آن کشور که به کمبود کالاهای اساسی و قطعی برق منجر شد، علیه دولت کمونیستی کوبا دست به تظاهرات زدند. پلیس در هاوانا، پایتخت کوبا، ضمن برخورد با تظاهرکنندگان صدها تن را دستگیر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر با صدور بیانیه‌ای گفته بود که «ما در کنار مردم کوبا ایستاده‌ایم» و از خواست آنها برای آزادی و عبور از همه گیری کرونا و «دهه‌ها سرکوب و رنج اقتصادی» که به خاطر «رژیم استبدادی کوبا» متحمل شده‌اند، «حمایت می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG