لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۵

بازرس سازمان ملل متحد حکومت نظامی میانمار را به ارتکاب «جنایت علیه بشریت» متهم کرد


پناهندگان میانمار در چین - آرشیو
پناهندگان میانمار در چین - آرشیو

سرپرست هیئت تحقیق سازمان ملل متحد در مورد جرایم سنگین رخ داده در میانمار، روز جمعه اعلام کرد که شواهد اولیه نشان می‌دهند حکومت نظامی میانمار از زمان قدرت‌گیری در ماه فوریه تاکنون، به طور گسترده و نظام‌مند غیرنظامیان را هدف حمله قرار داده و مرتکب «جنایت علیه بشریت» شده است.

نیکلاس کمجیان که مسئولیت انجام تحقیقات مستقل در مورد میانمار را بر عهده دارد، به خبرنگاران سازمان ملل متحد گفت که آنها در حال بررسی بیش از ۲۰۰ هزار مکالمه و تماس، و بیش از یک میلیون و پانصد هزار سند و مدرک هستند تا «روزی مسئولان این جنایت‌ها در میانمار را ملزم به پاسخگویی کنیم.»

وی همچنین گفت که اعضای این هیئت در روند تحقیقات دریافته‌اند که در سرکوب مخالفان در این کشور آسیایی، الگویی مستمر از به کارگیری شیوه‌های به شدت خشونت‌بار وجود داشته است.

پس از اقدام نظامیان میانمار علیه دولت منتخب آنگ سان سوچی در اوایل بهمن سال گذشته، در آن کشور وضعیت اضطراری اعلام شد. نظامیان ادعا کردند قانون اساسی سال ۲۰۰۸ میانمار که توسط ارتش تنظیم شده اجازه چنین کاری را داده است.

به گفته نظامیان میانمار، پیروزی بزرگ آنگ سان سوچی در انتخابات ملی سال گذشته نتیجه تقلب گسترده در انتخابات بود، اما آنها شواهد معتبری برای این ادعا ارایه نکردند.

XS
SM
MD
LG