لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۲

وزیران خارجه گروه هفت، کودتا در میانمار را محکوم کردند


ایستگاه بازرسی که نظامیان میانمار در راه منتهی به پارلمان ایجاد کرده‌اند
ایستگاه بازرسی که نظامیان میانمار در راه منتهی به پارلمان ایجاد کرده‌اند

وزیران خارجه کشورهای عضو هفت کشور صنعتی جهان، یا جی هفت، متشکل از کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، و ایالات متحده آمریکا در موضعی متحد وقوع کودتا در میانمار (برمه) را محکوم کردند.

در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۱۵ بهمن در وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، وزیران خارجه جی‌ هفت ضمن براز نگرانی شدید از وضعیت جاری در میانمار، درخواست کردند که نظامیان آن کشور بی‌درنگ به وضعیت اضطراری پایان دهند، قدرت را به نمایندگان منتخب که از راه‌های دموکراتیک انتخاب شده‌اند بازگردانند، تمامی کسانی که به ناحق دستگیر شده را آزاد کنند، و به حقوق بشر و حاکمیت قانون احترام بگذارند.

وزیران خارجه جی‌هفت همچنین گفتند: «ما در کنار مردم میانمار که خواهان آینده‌ای دموکراتیک هستند، می‌ایستیم.»

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هم پیشتر در بیانیه‌ای اقدامات اخیر نظامیان در میانمار (برمه) را «حمله‌ای مستقیم به گذار آن کشور به دموکراسی و حاکمیت قانون» خواند و بر موضع ایالات متحده در حمایت از دموکراسی تاکید کرد. وی همچنین گفت که آمریکا موضوع تحریم کردن نظامیان و سایر اقدامات لازم را بررسی می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «ایالات متحده کسانی را که در این زمان دشوار در کنار مردم برمه می‌ایستند فراموش نمی‌کند. ما با متحدان خود در منطقه و جهان برای بازگرداندن دموکراسی و حاکمیت قانون و همچنین پاسخگو کردن کسانی که مسئول واژگونی گذار دموکراتیک هستند، همکاری می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG