لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

دبیرکل سازمان ملل متحد: کودتای نظامی «غیر قابل ‌قبول» در میانمار باید شکست بخورد


آنتونیو گوترش - آرشیو
آنتونیو گوترش - آرشیو

دبیرکل سازمان ملل متحد از تلاش این سازمان با هدف شکست دادن کودتای اخیر نظامی در میانمار خبر داد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، آنتونیو گوترش روز چهارشنبه ۱۵ بهمن گفت، سازمان ملل متحد تلاش می‌کند که بازیگران بین المللی را برای تحت فشار گذاشتن میانمار بسیج کند تا «اطمینان حاصل شود» که کودتای نظامی میانمار شکست خواهد خورد.

او در یک گفتگوی آنلاین با واشنگتن پست، در خصوص کودتای نظامی میانمار گفت که چنین تلاشی برای وارونه کردن اراده مردم و نتیجه انتخابات، آن هم پس از یک دوره طولانی گذار، کاملا غیرقابل قبول است.

بامداد دوشنبه ۱۳ بهمن رسانه‌ها اعلام کردند که ارتش میانمار بعد از بازداشت آنگ سان سوچی، رهبر و شماری از چهره‌های حزب حاکم در میانمار، اعلام وضعیت فوق العاده کرده و قدرت را به دست گرفته است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، نیز در بیانیه‌ای، اقدامات اخیر نظامیان در میانماررا «حمله‌ای مستقیم به گذار آن کشور به دموکراسی و حاکمیت قانون» خواند و گفت آمریکا موضوع تحریم کردن نظامیان و سایر اقدامات لازم را بررسی می‌کند.

وزیران خارجه کشورهای عضو هفت کشور صنعتی جهان، یا جی هفت، متشکل از کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، و ایالات متحده آمریکا در موضعی متحد وقوع کودتا در میانمار (برمه) را محکوم کردند و خواستار آن شدند که افرادی که «به ناحق بازداشت شده‌اند» آزاد شوند.

XS
SM
MD
LG