لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

ارزش «کردیت سوئیس» ۲۵ درصد کاهش یافت؛ سایه بحران بر بازارهای مالی جهان


موسسه خدمات مالی و بانکی کردیت سوئیس در شهر زوریخ
موسسه خدمات مالی و بانکی کردیت سوئیس در شهر زوریخ

موسسه خدمات مالی و بانکی «کردیت سوئیس» روز چهارشنبه، پس از این که بزرگترین سرمایه‌گذار آن اعلام کرد که نمی‌تواند کمک بیشتری به آن ارائه کند، تقریبا یک چهارم ارزش خود را از دست داد.

به گزارش رویترز، عمار الخدیری، رئیس بانک ملی عربستان سعودی، روز چهارشنبه گفت که بر اساس مقررات نمی‌تواند کمک بیشتری به کردیت سوئیس ارائه دهد، زیرا در آن صورت میزان مالکیت بانک ملی عربستان سعودی در کردیت سوئیس «به بالای ۱۰ درصد» می‌رسد.

این وام‌دهنده عربستان سعودی سال گذشته پس از مشارکت در افزایش سرمایه کردیت سوئیس و تعهد به سرمایه‌گذاری تا ۱.۵ میلیارد دلار، تقریباً ۱۰ درصد سهام این موسسه خدمات مالی و بانکی را به دست آورد.

اعلام این خبر باعث سقوط شدید بازارهای سهام شد ‌و سودهای گذشته روند معکوس پیدا کرد. زیرا افت ۲۴ درصدی کردیت سوئیس باعث نگرانی دوباره سرمایه‌گذاران درباره تاب‌آوری سیستم بانکی جهانی پس از فروپاشی بانک «سیلیکون ولی» شد.

رالف همرز، مدیر اجرایی «یوبی‌اس»، رقیب سوئیسی این موسسه خدمات مالی و بانکی، چهارشنبه در کنفرانس مورگان استنلی گفت که «یوبی‌اس» از آشفتگی اخیر بازار سود برده و شاهد «ورود پول» بوده است.

موسسه خدمات مالی و بانکی کردیت سوئیس در شهر برن
موسسه خدمات مالی و بانکی کردیت سوئیس در شهر برن

کردیت سوئیس سه‌شنبه گزارش سالانه خود را برای سال ۲۰۲۲ منتشر کرد و گفت که این بانک «ضعف‌های مادی» را در کنترل گزارش‌های مالی شناسایی کرده، ولی هنوز روند خروج مشتریان متوقف نشده است.

کردیت سوئیس، که دومین بانک بزرگ سوئیس محسوب می شود، به دنبال رهایی از مجموعه‌ رسوایی‌هایی است که اعتماد سرمایه‌گذاران و مشتریان را تضعیف کرده است. خروجی مشتریان در سه ماهه چهارم به بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

موسسه خدمات مالی و بانکی کردیت سوئیس که مقر آن در شهر زوریخ قرار دارد، بانک کردیت سوئیس و چندین شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مالی را در سوئیس مدیریت می‌کند.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG