لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

کووید-۱۹، به عنوان سومین عامل‌ مرگ در میان آمریکایی‌ها در سال ۲۰۲۱ معرفی شد


اهتزاز پرچم‌های سفید کوچک در محوطه بنای یادبود واشنگتن در گرامیداشت جانباختگان کرونا - سپتامبر ۲۰۲۱
اهتزاز پرچم‌های سفید کوچک در محوطه بنای یادبود واشنگتن در گرامیداشت جانباختگان کرونا - سپتامبر ۲۰۲۱

بررسی‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱ کووید-۱۹ سومین علت مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا بوده است. این دومین سال پیاپی است که این ویروس بعد از بیماری قلبی و سرطان به عنوان مهمترین عامل اصلی مرگ و میر بیماران معرفی می‌شود.

تجزیه و تحلیل مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نشان می‌دهد که کووید-۱۹ علت اصلی یا فرعی ۴۶۰ هزار و ۵۱۳ مرگ و میر در سال گذشته بود که این رقم تقریبا ۲۰ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ جهش داشته است.

محققان داده‌های گواهی فوت را برای مرگ‌هایی که بین شهروندان ایالات متحده آمریکا از ژانویه تا دسامبر سال گذشته رخ داده بود، تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که سال ۲۰۲۱، بالاترین میزان مرگ و میر کلی از سال ۲۰۰۳ را داشته است و بیماری قلبی و سرطان به ترتیب اولین و دومین عامل مرگ و میر میان آمریکایی‌ها بوده است.

این گزارش همچنین نشان می دهد که نرخ کلی مرگ و میر در میان کودکان ۵ تا ۱۴ ساله کمترین و در میان افراد ۸۵ سال به بالا، بالاترین میزان را داشته است که این روند مشابه سال ۲۰۲۰ است.

داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نشان می‌دهد که کووید-۱۹، در سال ۲۰۲۱، از هر ۱۰۰ هزار مورد، عامل ۱۱۱.۴ مرگ بوده است. در سال ۲۰۲۰، این رقم ۹۳.۲ مورد در هر ۱۰۰ هزار مورد بود.

در حالی که نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۱ برای افراد ۸۵ سال به بالا، بالاترین میزان را داشته است، این ارقام نسبت به سال ۲۰۲۰ با کاهش همراه بوده است. داده‌ها نشان می‌دهد که در سال گذشته، ۹۴ هزار و ۸۸۴ مورد مرگ ناشی از کووید-۱۹ در بین افراد ۸۵ سال به بالا مشاهده شد.

محققان متوجه شدند که گروه‌های سنی زیر ۷۵ سال، افزایش قابل توجهی در مرگ و میر داشتند.

این گزارش همچنین نشان داده است که نرخ کلی مرگ و میر به نسبت سن، از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱، حدود یک درصد افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG