لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

افزایش موارد ابتلا به کرونا در آمریکا؛ نیویورک نسبت به شیوع دو زیرمجموعه امیکرون هشدار داد


نیویورک
نیویورک

آمریکا پس از دو ماه کاهش موارد ابتلا به کووید-۱۹، بار دیگر با افزایش موارد این بیماری روبرو شده است.

دکتر استوارت کمپبل ری، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه جانز هاپکینز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که کسی انتظار ندارد موج بالاتری به اندازه موج قبلی شکل بگیرد.

با این حال کارشناسان هشدار داده‌اند که موج پیش رو که توسط نوع فرعی امیکرون موسوم به BA2 رخ داد و ۳۰ درصد مسری‌تر از امیکرون اولیه است به زودی سراسر کشور را در بر خواهد گرفت.

آنها نگران افزایش شمار بستری‌ها در روزها و هفته‌های آتی هستند و می‌گویند موج ایجاد شده بزرگتر از آن چیزی خواهد بود که به نظر می‌رسد چرا که شمار واقعی موارد ابتلا به مراتب بیشتر است. بسیاری این روزها در خانه تست می‌دهند و نتیجه را گزارش نمی‌دهند که در آمار رسمی بازتاب پیدا کند. برخی نیز تست نمی‌دهند و خود را قرنطینه می‌کنند تا بهبود یابند.

در اوج افزایش قبلی ابتلا به امیکرون، موارد گزارش شده روزانه به صدها هزار نفر رسید. طبق داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز تا روز پنجشنبه، میانگین هفت روزه موارد جدید روزانه به ۳۹ هزار و ۵۵۱ مورد افزایش یافت که این رقم دو هفته پیش، ۳۰ هزار و ۷۲۴ نفر بود.

دکتر اریک توپول، رئیس مؤسسه ترجمه تحقیقاتی اسکریپس می‌گوید این اعداد احتمالاً به رشد خود ادامه خواهند داد و شاخه فرعی امیکرون ممکن است همان تأثیری را در ایالات متحده آمریکا داشته باشد که در اسرائیل داشت و برآمدگی بزرگی در نمودار آمار ایجاد کرد.

در حال حاضر، منطقه شمال شرقی آمریکا بیش از ۹۰ درصد از موارد جدید ابتلا به شاخه فرعی امیکرون را تشکیل می‌دهد که این رقم در سطح کشوری، ۸۶ درصد است.

واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا از لحاظ شمار موارد جدید ابتلا در رتبه ده قرار دارد و دانشگاه هوارد در این شهر ، بیشتر کلاس‌هایش را مجازی کرده است.

در نیویورک، مقامات بهداشتی نسبت به شیوع دو زیرمجموعه جدیدتر از شاخه فرعی امیکرون (BA2) که با سرعت بیشتری در بخش مرکزی این ایالت در حال پخش است هشدار داده‌اند.

در‌ ماه مارس، این دو زیرمجموعه بیش از ۷۰ درصد از موارد ابتلا در بخش مرکزی نیویورک را تشکیل دادند.

برخی از کارشناسان می‌گویند افزایش دوباره موارد ابتلا می‌تواند به دلیل کاهش اثر واکسن در میان برخی از افرادی باشد که هنوز دز یادآور خود را نزده‌اند.

در حال حاضر، توجه مقامات بهداشتی ایالت‌ها بر روی میزان بستری شدن در بیمارستان است که فعلا افزایش قابل توجهی نداشته است و بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، در برخی مناطق از جمله نیوانگلند و نیویورک اندکی افزایش داشته است.

کارشناسان بهداشتی از مردم خواسته‌اند تا شمار موارد ابتلا در منطقه و همچنین ریسک شخصی خود در برابر کرونا را همواره مد نظر بگیرند و بر آن اساس اقدامات لازم را برای حفاظت از خود و اطرافیانشان انجام دهند.

آنها همچنین بر تزریق دز یادآور واکسن تأکید می‌کنند. آمار نشان می‌دهد بالای ۶۶ درصد از جمعیت آمریکا دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند و تزریق دز سوم به حدود ۳۰ درصد رسیده است.

XS
SM
MD
LG