لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

تام کاتن: باید اعتبار تازه ای به گزینه نظامی علیه ایران داده شود


تام کاتن، سناتور جمهوریخواه روز سه شنبه با حضور در اندیشکده هادسن بار دیگر از کنگره آمریکا خواست توافق اتمی بدست آمده بین تهران و قدرت های جهانی را رد کند.

تام کاتن گفت با توجه به اینکه تهران همچنان حامی تروریسم است و سیاست های ضد یهودی دارد و مسئول کشته شدن صدها آمریکایی در جهان است، نمایندگان مردم باید این توافق را رد کرده و با همراهی با دولت آمریکا، تهران را مجبور به تن دادن به توافق بهتری کنند.

او گفت: «جایگزین بهتری هم [برای توافق فعلی] وجود دارد. اگر کنگره توافق اتمی را رد کند، تنها گزینه دولت تسلیم نیست. بلکه صرفا اعمال فشار همه جانبه است. ایالات متحده می تواند با استفاده از آن آیت الله ها را به سمت توافقی بکشاند که در برگیرنده منافعمان، حافظ امنیت ملی مان و هم پیمانان مان باشد.»

این سناتور که پیشتر نامه ای را به آیت الله خامنه ای با امضای چند سناتور دیگر فرستاده بود، گفت: «برای دستیابی به این هدف رئیس جمهوری باید با کنگره و هم پیمانان مان همکاری کند. دولت پس از رد توافق توسط کنگره با برگشت به سازمان ملل تحریم های تعلیق شده را مجددا اعمال کند و حتی تعدادی تحریم دیگر هم به آنها بیفزاید. ایران باید به طور همه جانبه منزوی شود، از جنبش های مخالف در ایران حمایت شود و اعتبار تازه ای به گزینه نظامی داده شود.»

نهاد قانونگذاری ایالات متحده، از بیستم ژوئیه، ۲۹ تیرماه، شصت روز فرصت دارد که این توافقی که به موجب آن تهران در ازای اعمال محدودیت و نظارت بر برنامه اتمی خود، به صورت تدریجی از تحریم های بین المللی خارج خواهد شد؛ رد یا تصویب کند. در صورت رد توافق، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می تواند مصوبه کنگره را وتو کند. اما کنگره با دو سوم آرا می تواند وتوی رئیس جمهوری آمریکا را رد کند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG