لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

مخالفان توافق با ایران در سنا چه می خواهند؟


مقاله ای از برجس اورت در نشریه پولیتیکو

سناتور مارکو روبیو و دیگر مخالفان توافق هسته ای با ایران متمم های مهلکی را آماده کرده اند که بعضی از آنها احتمالا از حمایتی گسترده برخوردار خواهند بود و هدف از آن ها از هم گسیختن مصالحه دو حزبی مورد حمایت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، است.

طرح مورد مصالحه که به کنگره اجازه می دهد یک توافق هسته ای احتمالی را بازنگری کرده یا حتی رد کند پیشاپیش در کمیته روابط خارجی سنا با رای شگفت آور و قاطع ۱۹ موافق بدون مخالف از یک آزمون عبور کرد.

این امر زمانی رخ داد که سناتور باب کورکر با دموکرات ها دست به مصالحه زد. اما مخالفان توافق می گویند دولت اوباما بیش از حد در برابر تهران نرمش نشان داده است و در حالی که طرح این هفته در صحن علنی سنا به بحث گذاشته خواهد شد برای ضربه ای دیگر برنامه ریزی می کنند.

مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا، می خواهد ایران اسراییل را به رسمیت بشناسد. سناتور جمهوریخواه ایالت وایومینگ جان باروسو، می خواهد دولت اوباما تصدیق کند که ایران به طور مستقیم از اقدامات تروریستی علیه آمریکا حمایت نمی کند. در نظر کاخ سفید هر دو متمم می تواند به مذاکرات در حال انجام با تهران آسیب بزند زیرا مسائلی خارج از حوزه مذاکرات هسته ای قلمداد می شوند.

دولت اوباما وقتی طرح کورکر در کمیته بررسی می شد به شدت علیه این متمم ها لابی کرد. تصویب این متمم ها در صحن سنا تهدید وتو اوباما را دوباره احیا خواهد کرد.

تهدید وتو، سناتور روبیو را که گفته قطعا برای رای گیری بر سر بعضی متمم هایش تلاش خواهد کرد منصرف نمی کند. یکی از متمم ها حاوی بندی است که آزادی آمریکایی های در زندان در ایران چون گزارشگر واشنگتن پست جیسون رضاییان را مقرر می کند.

روبیو می گوید: «من بسیار نگران افرادی هستم که در ایران در حبس هستند.»
متمم های مهلک دیگری هم ممکن است از صحن سنا سر درآورد. سناتور جمهوریخواه ایالت آرکانزاس تام کاتن بیش از آنکه خواهان بررسی توافق با ایران باشد خواهان نابود کردن آن است.

حامیان جمهوریخواه و دموکرات طرح بررسی توافق با ایران قصد دارند به اندازه کافی رای جمع کنند تا مانع تصویب هر متمم مساله سازی شوند اما آنها در عین حال اجازه خواهند داد بعضی از اعضای حزب شان نمایش های سیاسی را در صحن سنا ارائه کنند.

اگر اجازه دهند متمم مهلکی وارد طرح شود که به طور قابل ملاحظه ای مذاکرات کاخ سفید را تضعیف کند با خطر از دست دادن دموکرات ها و اکثریت وتو شکن به دست آمده روبرو خواهند شد؛ اکثریتی که سناتور کورکر با زحمت بسیار به دست آورد. بر مبنای مصاحبه هایی که سناتورها و مشاوران نزدیک شان انجام داده اند، رهبران و اعضای کمیته روابط خارجی سنا در مسیر نمایش قدرتی دو حزبی هستند که هر گونه تغییری را رد می کند و این حاکی از این واقعیت است که قانونگذاران دو حزب می خواهند صدایشان در مورد توافق هسته ای با ایران شنیده شود.

سناتور جمهوریخواه جان کورنن، قائم مقام رهبر اکثریت در سنا، می گوید: «ما باید شمار حامیان رویکرد دو حزبی نسبت به طرح کورکر را حفظ کنیم.» به گفته ی سناتور دموکرات دیک دوربن، قائم مقام رهبر اقلیت در سنا: «حفظ اتحاد مساله اصلی است. ممکن است تلاش هایی در صحن سنا برای به انحراف کشانده شدن طرح کورکر صورت گیرد. پس ما باید با متمم های بد مقابله کنیم.»

سناتور کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا، که مصالحه به دست او حاصل شده است اقداماتی را که مورد حمایت دموکرات های عضو کمیته و جمهوریخواهان باشد پیشاپیش نوشته و بازنویسی کرده است. طرح در صورت تصویب به کنگره اجازه می دهد اگر توافق نهایی را تایید نکند علیه لغو تحریم های ایران رای بدهد و دولت کنونی و دولت های بعدی را موظف می کند تضمین دهند که تهران پارامترهای هر توافق هسته ای را دنبال خواهد کرد.

سناتور کورکر چند روز پیش در یک مهمانی خصوصی نهار دلایل قوی را با استدلالی نسبتا ساده در برابر تمام ۵۴ جمهوریخواه سنا قرار داد؛ اینکه طرح او بسیار بهتر از گزینه های دیگر است که هیچ حقی برای کنگره در اظهارنظر نسبت به توافق هسته ای با ایران قائل نیست. زیرا اوباما هر طرحی را خارج از این، مداخله در حوزه اختیاراتش در مذاکرات به عنوان رییس جمهور تلقی خواهد کرد. حامیان طرح مدتهاست می دانستند که به اکثریتی وتوشکن نیاز دارند.

سناتور کورکر در مصاحبه ای گفت: «من دقایقی پیش در باره ویژگی های این طرح سخن گفتم. ما در شرایطی هستیم که کنگره هیچ نقشی درباره توافق ندارد از این رو طرح من بسیار قوی است.»

سناتور کورکر در عین حال اذعان دارد که ممکن است روند مسائل وقتی طرح در صحن سنا مطرح می شود از دست خارج شود. آنطور که نوشته شده، باب کورکر معتقد است این طرح برای جمهوریخواهان به اندازه کافی قوی است در حالی که به اندازه لازم حرمت رییس جمهور و متحدان دموکراتش را نیز نگاه می دارد تا اوباما بتواند مذاکرات نهایی اش با رهبران ایران و قدرت های جهانی را طی دو ماه آتی به پایان برساند. کورکر با جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، هم که قصد دارد طرح را پس از تصویب در سنا در مجلس نمایندگان به رای بگذارد گفتگوهایی انجام داده است.

اما کورکر از پیش بینی اینکه این هفته دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد طفره می رود: «من می خواهم اطمینان داشته باشم که طرح به شکلی تصویب شود که بتواند به قانون بدل شود. هیچ نمی دانم بعضی از متمم ها چه هستند. ممکن است در آنها تغییرات مثبتی ایجاد شده باشد که من از آنها بی اطلاعم. خواهیم دید که کدامیک از آنها به رای گذاشته خواهند شد.»

سناتور جمهوریخواه ایالت ویسکانسین ران جانسون اصرار دارد سنا به متممی که توافق با ایران را چون یک پیمان تلقی می کند رای بدهد. اگر چنین شود تصویب توافق با ایران در سنا به رای دو سوم اعضا نیاز خواهد داشت. سناتور جانسون متممش را در کمیته روابط خارجی به رای نگذاشت ولی آماده است که در صحن سنا آن را ارائه کند.

رهبری حزب دموکرات هم سناتورهای دموکرات را ترغیب می کند که از ارائه ی هر گونه متممی که طرح را از تعادل کنونی خارج کند پرهیز کنند. سناتور بن کاردن، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا، که همکاری نزدیکی با سناتور کورکر در جلب دموکرات ها داشت می گوید: «من هیچ چیزی در مورد حتی یک متمم از سوی دموکرات ها نشنیده ام.»
با این وجود، رهبران جمهوریخواه و باب کورکر می گویند که بخت اندکی برای پرهیز از بعضی رای های دشوار وجود دارد.

به گفته ی سناتور جانسون هدف او روشن است این که نشان دهد «این طرح چه هست و چه نیست». تلاش جانسون حمایت جناح تندرو حزب را به همراه داشته است.
سناتور کاتن می گوید: «ران جانسون حق دارد که این طرح، چارچوب قانون اساسی را بی اعتبار می کند. یک پیمان عمده کنترل تسلیحات با بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان باید چون یک پیمان تلقی شود.»

هر چند متمم جانسون می تواند رای گیری دشواری را برای هر عضو سنا در پی داشته باشد اما، حامیان طرح کورکر اطمینان دارند که متمم جانسون رد خواهد شد. سناتور جمهوریخواه ایالت آیداهو جیم ریش می گوید: «آن متمم راه به جایی نخواهد برد. همه می دانند که آن یک متمم مهلک است.»

دیگر متمم ها، چون بند مربوط به زندانیان در ایران می تواند به شکلی غیرمجادله ای و در قالب «نظر سنا» به شکلی غیرالزام آور به طرح افزوده شود. در واقع، زبان غیرالزام آور می تواند راه حلی برای انعکاس شکایات بی پایان سنا از حکومت ایران باشد.
سناتور کاردن می گوید: «این بستگی به این دارد که چگونه انجامش دهید. در مورد هر بند محتوایی محدودیت های قائل خواهیم شد.»

اعضای کمیته روابط خارجی سنا ممکن است در صحن سنا هماهنگ عمل کنند. در کمیته، متمم سناتور باروسو درباره ی تروریسم با ۱۳ رای مخالف در برابر ۶ رای موافق رد شد. البته شماری از سناتورهایی که با محتوای متمم مشکلی نداشتند بدلیل پرهیز از شکست طرح مورد مصالحه کورکر به آن متمم رای ندادند.

این وضعیت شماری از سناتورهای جمهوریخواه را در وضعیتی غریب قرار داده است تا در چرخشی ۱۸۰ درجه ای نسبت به زمانی که در اقلیت بودند از همکارانشان بخواهند تا سنا را برای رای به متمم هایشان تحت فشار نگذارند تا طرح به شکلی دو حزبی تصویب شود.

سناتور جوان جمهوریخواه ایالت جورجیا دیوید پردو می گوید: «من می خواهم قانونی را برای تصویب به مجلس نمایندگان بفرستیم که حواشی نداشته باشد. ما آنچه را که می خواستیم، به دست آوردیم و آن حق بررسی توافق با ایران است.»

برای آنهایی که خواهان طرحی سختگیرانه تر در کنگره اند، سناتور جمهوریخواه ایالت کارولینای جنوبی لیندزی گرام پیامی دارد: «هر کس متممی ارائه کند که این مصالحه را به شکست بکشاند بداند که از این وضع ایرانی ها نفع خواهند بود.»

XS
SM
MD
LG