لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۰

فایزر: واکسن ما برای کودکان ۵ تا ۱۱ ساله بی‌خطر است و محافظت خوبی ایجاد می‌کند


شرکت فایزر می‌گوید واکسنش برای کودکان ۵ تا ۱۱ ساله بی‌خطر بوده است. این واکسن در حال حاضر برای تزریق به کودکان بالای ۱۲ سال مجوز مصرف اضطراری و برای ۱۶ سال به بالا، مجوز دائمی دارد.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، واکسن کودکان ۵ تا ۱۱ ساله، دز پایین‌تری نسبت به واکسن فایزر بزرگسالان دارد.

دو شرکت فایزر و بیو‌ان‌تک اعلام کردند که تزریق دو دز واکسن برای کودکان حاضر در مطالعه بی‌‌خطر بوده و توانسته است میزان آنتی‌بادی مشابه با بزرگسالان جوان را در بدن آنها تولید کند.

فایزر و بیو‌ان‌تک می‌گویند هنوز میزان کارآیی واکسن در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را تعیین نکرده‌اند؛ چرا که شمار کودکانی که بیمار شدند به اندازه‌ای نبود که بتوان مقایسه معناداری کرد.

فایزر پس از مطالعه واکسن روی گروه کوچکی از کودکان، آن را به ۴ هزار و ۵۰۰ کودک تعمیم داد. دو سوم از این افراد، دو دز واکسن را با دز پایین‌تر نسبت به دز بزرگسالان و به فاصله سه هفته دریافت کردند.

داده‌های به دست آمده درباره ۲ هزار و ۲۶۸ کودکی که دو دز ۱۰ میکروگرمی دریافت کرده‌اند، نشان می‌دهد که میزان آنتی بادی تولید شده در بدن آنها یک ماه پس از دریافت دومین دز درست برابر میزان آنتی بادی موجود در بدن افراد ۱۶ تا ۲۵ ساله پس از تزریق دو دز ۳۰ میکروگرمی واکسن بود.

میزان آنتی‌بادی خنثی‌کننده در پیشگیری از ورود ویروس به سلول‌ها و تکثیر آنها نقش مهمی دارد.

نتایج آزمایش‌های این شرکت‌ها هنوز مورد بررسی مستقل قرار نگرفته و فعلا در هیچ مجله علمی چاپ نشده است. فایزر قصد دارد در پایان این ماه برای دریافت مجوز مصرف اقدام کند.

XS
SM
MD
LG