لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

کرونا در جهان - الزام دز یادآور در اسرائیل؛ موافقت آژانس دارویی اروپا با تزریق دز سوم


اسرائیل قانون جدیدی را برای تعیین وضعیت واکسیناسیون کرونا وضع کرده است که به موجب آن، تنها کسانی که سه دز واکسن زده باشند، «واکسینه شده» تلقی می‌شوند.

به این ترتیب، گذرنامه واکسیناسیون کسانی که دو دز واکسن زده‌اند چنان‌چه واجد شرایط دریافت دز سوم باشند، فاقد اعتبار خواهد شد.

از روز سه شنبه، صاحبان فروشگاه‌ها یا برگزارکنندگان رویدادها باید بارکد دیجیتالی مشتریان خود را قبل از دادن اجازه ورود به آنها اسکن کنند. این قانون شامل موزه‌ها و کتابخانه‌ها نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حدود ۳۷ درصد از جمعیت ۹.۴ میلیون نفری اسرائیل دز یادآور دریافت کرده‌اند. شمار بیماران مبتلا به کووید -۱۹ که در وضعیت وخیم به سر می‌برند کاهش یافته است و تعداد موارد روزانه ابتلا نیز که ماه گذشته از ۱۰ هزار نفر عبور کرده بود به زیر ۴ هزار نفر رسید.

در نیویورک، اجباری شدن واکسیناسیون برای بازگشایی مدارس، هزاران کارمند وزارت آموزش و پرورش را مجبور کرد که هفته گذشته دست‌کم یک دز واکسن بزنند.

بیل دی بلازیو، شهردار نیویورک گفت حدود ۹۵ درصد از تمامی کارمندان تمام وقت مدارس حداقل یک دز واکسن دریافت کرده‌اند.

او از دیگر شهرداران نیز خواست تا اجباری کردن واکسن را پیش از رسیدن فصل سرما در دستور کار خود قرار دهند.

به گزارش نیویورک تایمز، کارمندانی که کارت واکسیناسیون نداشتند از جمعه پیش مجبور به گرفتن مرخصی بدون حقوق شدند و کسانی که یک دز واکسن زده بودند اجازه پیدا کردند روز دوشنبه در مدرسه حاضر شوند.

آژانس دارویی اروپا، با تزریق دز یادآور فایزر به افراد بالای ۱۸ سال ، شش ماه پس از دریافت دز دوم موافقت کرد. این نهاد نظارتی همچنین گفت که با تزریق دز سوم فایزر و یا مدرنا به افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، ۲۸ روز پس از تزریق دز دوم موافق است.

این آژانس این توصیه را پس از مطالعه داده‌های مربوط به واکسن فایزر اعلام کرد که نشان می‌دهد سطح آنتی‌بادی پس از دریافت دز یادآور در افراد ۱۸ تا ۵۵ ساله، افزایش پیدا کرده است.

این نهاد بهداشتی در بیانیه‌ای گفت که مطالعات نشان داده‌اند توانایی تولید آنتی‌بادی در افرادی که پیوند عضو داشته و یا سیستم ایمنی تضعیف شده دارند پس از دریافت دز یادآور افزایش پیدا کرده است.

توصیه‌های جدید آژانس دارویی اروپا برای تأیید به کمیسیون اروپا و سپس به مقامات بهداشتی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا فرستاده خواهد شد. برخی از کشورها تزریق دز یادآور واکسن را آغاز کرده‌اند.

در شش روز گذشته رکورد میزان مرگ و‌ میر روزانه ناشی از کرونا در روسیه چهار بار جا‌به‌جا شد. شیوع گونه دلتا و نرخ پایین واکسیناسیون، که کمتر از ۳۰ درصد از جمعیت بزرگسال را در بر‌می‌گیرد، از جمله دلایل افزایش مرگ و میر در این کشور است.

روسیه روز دوشنبه، چهارم اکتبر ۸۸۳ مورد مرگ و ۲۵ هزار و ۷۸۱ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا گزارش داد.

بالاترین شمار مرگ و میر روزانه در روسیه، روز گذشته با ۸۹۰ مورد فوت ثبت شد. به گزارش روزنامه گاردین، نظرسنجی‌های مستقل نشان داده است که بسیاری از شهروندان روسیه به واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت این کشور اطمینان ندارند.

XS
SM
MD
LG