لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

حقوق شهروندی | مرگ بیمار کرونایی در آسانسور خراب یک بیمارستان در مشهد


(عکس از آرشیو)
(عکس از آرشیو)

اخبار منتشر شده در شبکه‌های حقوق بشری و رسانه‌های ایران حاکی از مرگ یک بیمار کرونایی در آسانسور خراب بیمارستانی در مشهد، اجرای حکم زندان یک شهروند اهل سقز، اعتراض زنان زندانی در زندان مرکزی ارومیه، و بی‌خبری از وضعیت یک شهروند بازداشت‌شده اهل سنندج است.

  • مرگ بیمار کرونایی در آسانسور بیمارستان

روزنامه خراسان از مرگ یک بیمار کرونایی در آسانسور خراب بیمارستان هاشمی‌نژاد مشهد خبر داد و به نقل از فرزند متوفی نوشت که مرگ او به دلیل کمبود اکسیژن در آسانسور بوده است.

این شهروند به روزنامه خراسان گفت، با آن که آتش‌نشانی در نزدیکی بیمارستان بود، ولی مسئولان حاضر در محل خودشان اقدام به درست کردن آسانسور اقدام کردند و این باعث طولانی شدن زمان تعمیر آسانسور شد.

  • بی‌خبری از یک شهروند بازداشت شده در سنندج

شبکه حقوق‌ بشری «هه‌نگاو» از نامعلوم بودن وضعیت یک شهروند اهل سنندج پس از بازداشت خبر داد و نوشت، از سرنوشت فردین مولودی که از تاریخ ۲۳ مهرماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده اطلاعی در دست نیست.

این وبسایت حقوق بشری از دلیل بازداشت و اتهامات این شهروند ابراز بی اطلاعی کرد و افزود وی پیش از این نیز بارها توس‍ط نهادهای امنیتی بازداشت و فروردین ماه سال گذشته توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به اتهام «عضویت در حزب کومله کردستان ایران» به سه ماه و یک روز زندان محکوم شده بود.

  • اعتراض زنان زندانی در زندان مرکزی ارومیه

شبکه حقوق‌ بشر کردستان، از اعمال فشار بر زندانیان بند زنان در زندان مرکزی ارومیه خبر داد و نوشت، طی روزهای گذشته با دستور مسئولین زندان مرکزی ارومیه، زمان هواخوری و تماس‌های تلفنی این زندانیان محدود شده و زندانیان نیز در اعتراض به مدت دو روز از تحویل گرفتن غذای زندان خودداری کردند.

یک منبع مطلع با اشاره به کاهش مدت زمان هواخوری و تماس تلفنی به شبکه حقوق بشر کردستان گفت، زنان زندانی در روزهای شنبه و یکشنبه ۲۴ و ۲۵ مهرماه، پس از اعتراض به اعمال محدودیت‌های تازه از سوی مسئول بند زندان با تهدید مواجه شده‌اند.

  • اجرای حکم زندان یک شهروند اهل سقز

یک شهروند ساکن سقز برای سپری کردن دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان مرکزی سقز منتقل شد. شبکه‌ حقوق‌بشری هه‌نگاو هویت او را عطا رحمان‌زاده اعلام کرد و نوشت شعبه یک دادگاه انقلاب سقز اواخر تابستان وی را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱۱ ماه زندان محکوم کرده و این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

به گزارش «هه‌نگاو» این فعال کرد که روز شنبه ۱ آبان ماه به زندان مرکزی سقز منتقل شده، پیشتر در تاریخ ۲ بهمن سال گذشته در اعتراض به صدا و سیمای دولتی ایران و در سالروز تاسیس حزب دموکرات با پوشیدن لباس کردی در میدان «هەڵۆ» (عقاب) سقز، در حال پخش شیرینی بود که توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بود.

XS
SM
MD
LG