لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

کرونا در ایران | بازگشایی مدارس‌ از آبان و از سرگیری نماز جمعه تهران به رغم نزدیک شدن موج ششم کرونا


مرکز واکسیناسیون ایران مال
مرکز واکسیناسیون ایران مال

وزارت بهداشت ایران از روز ۲۵ مهر تا ۲۶ مهر، ۱۱ هزار و ۸۴۴ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را تأیید کرد.

به این ترتیب، مجموع مبتلایان کرونا در ایران به ۵ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۶۵۹ نفر رسید.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۱ بیمار دیگر جان باختند و مجموع جان‌باختگان کرونا را به ۱۲۴ هزار و ۲۵۶ نفر رساندند.

بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌، معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است.

از طرفی، مدیرکل جمعیت و سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفته است که از ابتدای امسال تاکنون، مرگ زنان بر اثر ابتلا به کرونا به ۴۸ درصد رسیده که نسبت به سال گذشته ۳ درصد افزایش داشته است.

حامد برکاتی افزود هنوز مردان بیشتر از زنان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند.

  • از سرگیری نماز جمعه تهران؛ بازگشایی مدارس‌ از آبان

در حالی که کشور در انتظار آغاز موج ششم کرونا به سر می‌برد، سیاست‌های وزارت بهداشت در جلوگیری از وقوع موج جدید همچنان مبهم است.

ستاد نمازجمعه تهران اعلام کرده است که «با آرایش جدید نیروی انسانی» نماز جمعه این هفته پس از ۲۰ ماه وقفه برگزار خواهد شد.

از طرفی، همزمان با تصمیم مقامات کشور به بازگشایی مدارس از نیمه دوم آبان، یک عضو کمیسیون آموزش‌ و تحقیقات مجلس می‌گوید مسئولان برخی مدارس از خانواده‌ها تعهد گرفته‌اند که در صورت ابتلای دانش آموزان به کرونا، مدرسه هیچ مسئولیتی ندارد.

امان‌قلیچ‌ شادمهر در گفتگو با خبرگزاری ایسنا خواستار آن شد که آموزش دانش آموزان تا خروج از پیک احتمالی ششم در آینده مجازی باشد.

استانداردهای دوگانه مقامات بهداشتی در صدور رهنمودهای مهار کرونا از آغاز شیوع ویروس در ایران همواره با انتقاد کارشناسان و شهروندان روبرو شده است.

  • انحلال تیم «واکنش سریع» و ابهام در‌مورد وضعیت شیوع کرونا

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید نمی‌توان رنگ‌بندی شهرها را مبنای قضاوت قرار داد که کدام شهرها وضعیت پرخطر یا کم‌خطری دارند.

حمید سوری در‌مورد آغاز پیک ششم گفت «نمی‌دانیم کانون‌های آن کدام مناطق است و چه باید کرد.»

او شرایط شیوع کرونا در در آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و برخی نقاط سیستان و بلوچستان را« تا حدودی نگران کننده» توصیف کرد.این استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد انحلال تیم «واکنش سریع» گفت وزارت بهداشت علت آن را توضیح نداده است و تنها با آنها خداحافظی کرده است.

در حالی که کارشناسان بهداشتی ایران به دلیل عدم اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت نسبت به زمان وقوع موج ششم کرونا و کانون آن ابراز تردید کرده‌اند، برخی معتقدند خیز جدید از شهرهای شمالی ایران آغاز خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفته است که آغاز موج ششم کرونا در مازندران به دلیل «کاهش شدید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی» از اوایل آبان دور از انتظار نیست.

فرماندار رشت نیز از افزایش ۱۲ درصدی میزان بستری نسبت به هفته گذشته خبر داد و گفت ۲۰۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های این شهرستان بستری هستند.

  • عبور واردات واکسن از مرز ۱۰۰ میلیون دز ؛ تولید واکسن‌های داخلی در پس ابهام

هفتادمین محموله واکسن کرونا به میزان یک میلیون و ۴۰۰ هزار دز استرازنکا از آلمان وارد ایران شد. این اولین محموله واکسن کرونا است که از آلمان به ایران فرستاده می‌شود.

تاکنون بیشتر از ۱۰۰ میلیون دز واکسن کرونا وارد ایران شده است که بالاترین سهم را واکسن چینی سینوفارم دارد.

از میان واکسن‌های داخلی، آمار رسمی نشان می‌دهد که از واکسن برکت تنها ۷.۵ میلیون دز و از واکسن‌های پاستور نیز یک میلیون و ۳۹۰ هزار دز تولید شده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها گزارش داد که تاکنون بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان بابت تولید ۲۰ میلیون دز واکسن، به مؤسسه تحقیقاتی رازی پرداخت شده است.

مؤسسه رازی اعلام کرده است که تا آخر مهر تنها ۵ میلیون دز واکسن تحویل خواهد داد.

پیشتر، رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی دلیل «زمین‌گیر شدن» شرکت‌های تولیدکننده واکسن‌ داخلی را حجم بالای واردات عنوان کرده بود.

او گفته بود: «اگر قرار بود واکسن وارد کنند، بهتر بود زودتر اتفاق می‌افتاد.»

XS
SM
MD
LG