لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

پایان نافرجام نشست تی.پی.پی و امید به توافق ژانویه


مایکل فرومن، نماینده تجاری دولت آمریکا‌ (عکس از آرشیو)
مایکل فرومن، نماینده تجاری دولت آمریکا‌ (عکس از آرشیو)
وزرای بازرگانی ۱۲ کشور جهان که عضو گروه موسوم به «تی.پی.پی» هستند، در پی نشستی چهار روزه در سنگاپور مذاکرات را بی فرجام ترک کردند.

تحلیلگران می گویند که طی ماه های آینده منتظر پیشرفت سریع در پیمانی هستند که انعقاد آن به رهبری آمریکا طرح شده و پیمانی است که نزدیک به ۴۰ درصد از اقتصاد جهان را در برمی گیرد. تی پی پی نام گروه عضو توافق تجارت آزاد کشورهای حوزه اقیانوس آرام است.

مواردی که وزرای بازرگانی ۱۲ کشور مذاکره کننده بر سر آنها به توافق نرسیدند، به شرکت های دولتی، مقررات حق مولف، و تعرفه های کشاورزی مربوط می شود.

تحلیلگران اقتصادی می گویند با توجه به حساسیت و پیچیدگی این موارد، توافق بر سر آنها در نشست دسامبر سنگاپور انتظار زیادی بود، اما می توان به نشست ماه ژانویه خوشبین بود.

کاخ سفید امیدوار است لایحه ای که به کنگره ارائه داده، اوایل سال ۲۰۱۴ تصویب شود تا آنچه از سوی مشاوران اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا به میان بر اقتصادی تعبیر شده، محقق شود.

دیو کمپ، نماینده کمیته ابزار اقتصادی در سنا، نسبت به تصویب این لایحه ابراز امیدواری کرده است. مفسران اقتصادی می گویند این طرح آمریکا در ۱۲ کشور عضو تی پی پی رشد اقتصادی و اشتغال زایی در پی خواهد داشت.

گفتنی است که دوازده کشور عضو تی پی پی، ایالات متحده، برونئی، استرالیا، نیوزیلند، مالزی، ژاپن، شیلی، کانادا، ویتنام، سنگاپور، و پرو هستند.
XS
SM
MD
LG