لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

مشاور کاخ سفید: شواهدی در حمایت از ادعای ترامپ مبنی بر شنود ندارم


کلیان کانوی، مشاور کاخ سفید
کلیان کانوی، مشاور کاخ سفید

کلیان کانوی، مشاور کاخ سفید، در مصاحبه ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت «وظیفه من فراهم کردن شواهد نیست؛ تحقیقات به همین خاطر صورت می گیرند.»

خانم کانوی درحالی این اظهارات را بیان کرد که کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به کابینه پرزیدنت ترامپ تا روز دوشنبه ۲۳ اسفند مهلت داده بود تا شواهد خود در اثبات ادعای آقای ترامپ مبنی بر شنود مکالمات برج ترامپ از سوی کابینه رئیس جمهوری پیشین را در اختیار کنگره قرار دهد.

خانم کانوی در مصاحبه با سی‌ان‌ان اشاره ای به ارائه شواهد از سوی کاخ سفید نکرده است.

کلیان کانوی، از مشاورین ارشد و نزدیک پرزیدنت ترامپ، در جدیدترین موضعگیری درباره ادعای آقای ترامپ که باراک اوباما دستور داده بود برج ترامپ در نیویورک در زمان تبلیغات ریاست جمهوری سال گذشته شنود تلفنی شود، گفت که شنود دفتر آقای ترامپ روشهای مختلفی داشته است.

او در گفتگو با یک روزنامه محلی در ایالت نیوجرسی افزود که شنود می تواند از راه تلویزیون و دیگر راههایی که بدان اشاره نکرد باشد.

آقای ترامپ هفته گذشته در چندین توئیت پیاپی ادعا کرد که پرزیدنت اوباما یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری دستور شنود برج ترامپ را از دفتر کارش صادر کرده بود. پرزدینت ترامپ می گوید این اقدام کاملا غیر قانونی است و دون شان یک رئیس جمهوری است و اینکه اقدام پرزیدنت اوباما در حد رسوایی واتر گیت است.

برپایه قوانین آمریکا، یک رئیس جمهوری نمیتواند مستقیما دستور شنود تلفنی از فردی و یا افرادی را صادر کند. او باید با ارائه مستندات قوی به یک قاضی فدرال، حکم شنود تلفنی را از دادگاه دریافت کند.

در حال حاضر، کنگره آمریکا به ادعای شنود تلفنی پرزیدنت ترامپ در چارچوب تحقیقات گسترده نفوذ و تاثیر گذاری روسیه در روند انتخابات آمریکا رسیدگی می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG