لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

جعفر ابراهیمی، معلم زندانی در قزل‌حصار، در پی وخامت حالش به بیمارستان منتقل شد


Jafar Ebrahimi جعفر ابراهیمی
Jafar Ebrahimi جعفر ابراهیمی

منابع حقوق بشری و نهادهای صنفی معلمان از وخامت حال جعفر ابراهیمی، معلم محبوس در زندان قزل حصار، و انتقال او به بیمارستان رجایی در کرج خبر دادند.

بنا بر گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در روز چهارشنبه ۲۲ شهریور، جعفر ابراهیمی که بتازگی از زندان اوین به زندان قزل حصار منتقل شده است به دلیل «تشدید بیماری در حالت بیهوشی» به بیمارستان اعزام شده است.

جعفر ابراهیمی، عضو زندانی هیئت مدیره شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، که به بیماری‌های روده‌ای و دیابت مبتلاست در حال حاضر در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

شماری از نهادهای حقوق بشری در روزهای گذشته اعلام کرده‌ بودند که سیزده زندانی انتقال‌یافته از زندان اوین به زندان قزل حصار از جمله جعفر ابراهیمی در اعتراض به شرایط خود از روز ۱۲ شهریور دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

کانون مدافعان حقوق بشر به تازگی در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از نگهداری سیزده زندانی سیاسی در بند «زندانیان خطرناک» قزل‌ حصار و بدون کمترین امکانات بهداشتی و تغذیه خبر داده و اضافه کرده بود که آنها در اعتراض به این اقدام «غیرقانونی» دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

این نهاد حقوق بشری با تاکید بر انتقال «بدون اطلاع قبلی» زندانیان در روز ۱۲ شهریور از زندان اوین به قزل‌حصار درباره عواقب جانی برای آنها هشدار داده بودند.

اسامی زندانیان انتقال‌یافته به زندان قزل حصار جعفر ابراهیمی، کامیار فکور، لقمان امین‌‌پور، سعید ماسوری، افشین بایمانی، سپهر امام‌‌جمعه، زرتشت احمدی‌راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، احمدرضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد معرفی شده‌اند.

برخی از آنها از جمله سعید ماسوری، زرتشت احمدی‌راغب، حمزه سواری و رضا سلمان‌زاده در پیام‌هایی جداگانه چگونگی انتقالشان از زندان اوین به زندان قزل حصار را «آدم‌ربایی» توصیف کرده و زندان قزل حصار را «سیاهچاله» و «قتلگاهی وحشتناک» خوانده و درباره «وقوع یک فاجعه انسانی» هشدار داده‌اند.

سازمان آموزش بین‌الملل، بزرگترین تشکل آموزشی جهان، هم بتازگی در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای خواستار اعطای مرخصی‌ درمانی فوری و نجات جان معلمان زندانی، جعفر ابراهیمی و اسماعیل عبدی، شده بود.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی و مسئولان زندان تاکنون به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند.

XS
SM
MD
LG