لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

تیراندازی به عضو کنگره، چالشی جدید برای سیاست ترامپ درباره کنترل سلاح


واقعه روز گذشته تیراندازی در زمین بیسبال در حومه واشنگتن دی‌سی که در آن یک عضو مجلس نمایندگان آمریکا نیز مجروح شده، همزمان با حضور خانواده های قربانیان ناشی از خشونت های مربوط به اسلحه رخ داد که در اعتراض به قوانین تسهیل دسترسی به اسلحه در مقابل کنگره تجمع کرده بودند.

هدف از تجمع خانواده های قربانیان خشونت های ناشی از اسلحه، اعتراض به مصوبه ای بود که از سوی جمهوریخواهان ارائه شده و قصد آن فراهم آوردن دسترسی بیشتر به صداخفه کن برای اسلحه است.

به دنبال تیراندازی روز گذشته، تجمع معترضان به خشونت های ناشی از اسلحه و یک جلسه پرسش و پاسخ مربوط به آن به تعویق افتاد. اما مدافعان کنترل سلاح در آمریکا مصمم هستند به تلاش هایشان ادامه دهند.

چهارشنبه صبح «جیمز تی. هاجکینسون» و اهل ایالت ایلینوی، ۶۶ ساله به سوی برخی اعضای کنگره که در یک زمین بیسبال در شهر الکساندریا در ایالت ویرجینیا در حال تمرین بودند،‌ تیراندازی کرد. در این تیراندازی «استیو اسکالیس» قائم مقام رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان، یکی از محافظان او و سه نفر دیگر زخمی شدند.

به گفته پزشکان وضعیت آقای اسکالیس هنوز بحرانی است اما عامل تیراندازی درمبادله آتش با پلیس مجروح شد و در بیمارستان درگذشت.

به نوشته آسوشیتدپرس، تیراندازی چهارشنبه در حومه واشنگتن، مهمترین تست برای سیاست های کابینه ترامپ در حوزه کنترل سلاح محسوب می شود.

از آنجایی که کنگره و کاخ سفید هر دو تحت کنترل جمهوریخواهان هستند، گفتگوها بر سر اعمال محدودیت های فدرال بیشتر بر خرید و فروش و یا حمل اسلحه تا کنون جایی در سیاست های کابینه جدید نداشته است.

از سویی نیز دانا لوئش، سخنگوی انجمن ملی سلاح آمریکا، حین ستایش از نیروهای پلیس کنگره در مهار واقعه دیروز گفت «انسان های خوب مسلح از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کردند.»

او افزود اقدامات در راستای کنترل سلاح در آمریکا راه حلی برای جلوگیری از خشونت نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG