لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

چرا موضوع مالکیت اسلحه در آمریکا مهم است؟


بنا به مقاله تحلیلی روزنامه واشنگتن پست، اسلحه در آمریکا در سال های اخیر و به دنبال افزایش تیراندازی ها به مسئله ای داغ تبدیل شده است و موضع نامزدهای انتخاباتی درباره آن می تواند در آینده قوانین مربوط به اسلحه در آمریکا نقشی مهم ایفا کند.

صورت مسئله

حق حمل اسلحه در آمریکا که در متمم دوم قانون اساسی ذکر شده، از حقوق بنیادی شهروندان و به گفته برخی در خون آنها است. اما با وجود افزایش خشونت های ناشی از اسلحه در آمریکا، حق حمل سلاح به یکی از مسائل مهم در رقابت های انتخاباتی امسال تبدیل شده است.

صحنه تیراندازی در منهتن نیویورک، ۲۰۱۶
صحنه تیراندازی در منهتن نیویورک، ۲۰۱۶

موضع نامزدها

دونالد ترامپ خود را مدافع سرسخت متمم دوم قانون اساسی نشان داده و حتی معتقد است حمل اسلحه در همه جا باید آزاد باشد. وی همچنین وعده داده روز اول ریاست جمهوری اش، قانون منع حمل اسلحه در اماکنی چون مدارس را از میان بر دارد.

هیلاری کلینتون که شوهرش با موفقیت توانست اسلحه های تهاجمی را به مدت ۱۰ سال منع کند، به دنبال تمدید این قانون است. او همچنین خواستار بررسی سفت و سخت پیشینه متقاضیان خرید اسلحه است.

چرا این مسئله مهم است؟

رئیس جمهوری بعدی آمریکا دست کم یک عضو دیوان عالی ایالت متحده را انتخاب خواهد کرد؛ دیوانی که هنوز بر سر موضوع اسلحه به توافق نظر نرسیده است. کنگره جدید نیز باید با مسئله حق حمل سلاح در آمریکا دست و پنجه نرم کند.

بنابر این، هر سیاستی که کابینه جدید پیش بگیرد، به چالش کشیده خواهد شد و عضو جدید دیوان عالی نقشی کلیدی در جهت دادن به چالش های پیش رو خواهد داشت.

ساختمان دیوان عالی ایالات متحده آمریکا
ساختمان دیوان عالی ایالات متحده آمریکا

​بنا به یک نظرسنجی آسوشیتدپرس، برخلاف رقابت های انتخاباتی سال های گذشته، مسئله اسلحه در انتخابات امسال بیشترین گفتگوها را به همراه داشته است و تعداد بسیاری از ممنوعیت ها و محدودیت ها در این حوزه حمایت کرده اند.

امروزه، حدود ۳۰۰ میلیون اسلحه در سراسر ایالات متحده وجود دارد و سالانه شاهد ده ها هزار حادثه تیراندازی در این کشور هستیم.

در دنیایی که خشونت در آن روز به روز افزایش می یابد، فرهنگ به اصطلاح کابویی آمریکا و متمم دوم قانون اساسی زیر ذره بین قرار گرفته است. رای دهندگان آمریکایی نیز می خواهد بدانند امنیت آنها چطور بیشتر می شود؛ آیا با اسلحه های بیشتر یا کمتر؟

XS
SM
MD
LG