لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۷

تزلزل در موضع حامیان دموکرات طرح کورکر-منندز


همزمان با تلاش کاخ سفید برای تضعیف تلاش‌ها برای رای‌گیری سنا درمورد طرح بررسی توافق اتمی با ایران، چنین به نظر میرسد که در موضع برخی حامیان دموکرات این طرح تزلزل ایجاد شده است.

جمهوریخواهان همچنان مصمم به مطرح کردن و رای‌گیری روی طرح قانون بررسی توافق اتمی ایران، در سطح کمیته روابط خارجی سنا در هفته آینده هستند.

در میان سناتورهای دموکرات، باب منندز، تیم کین، جو دانالی، بیل نلسون، مایکل بنت و ریچارد بلومنتال، از این طرح حمایت و آن را امضا کرده‌اند. سناتور چاک شومر هم پیش از تعطیلات کنگره، آن را امضا کرد.

ولی به نظر می‌رسد که سه سناتور دیگر دموکرات که حمایت خود از این طرح را اعلام کرده بودند، یعنی کریس کن، مارک وارنر و بن کاردن، در مورد زمان رای‌گیری روی طرح مشترک کورکر- منندز دچار تردید شده‌اند و دفاتر آنها روز سه‌شنبه هفتم آوریل اعلام کردند که آنها هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند.

با این حال، با پیوستن چاک شومر سناتور بانفوذ دموکرات که جانشین آینده هری رید رهبر اقلیت دموکرات سنا است به حامیان این طرح، جمهوریخواهان دست کم ۶۳ رای در حمایت از این طرح را دارند.

از سوی دیگر، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در نشست خبری گفت کاخ سفید در مورد چارچوب تفاهم اتمی با ایران با قانونگذاران در تماس نزدیک بوده است. آقای ارنست همچنین با اشاره به یکی از بندهای طرح کورکر-منندز آن را به یک قرص سمی تشبیه کرد، که توافق را مشروط به انکار کردن تروریسم از سوی رهبران ایران میکند.

آقای ارنست افزود «این یک توصیه غیرواقع ‌ینانه است. چون ما بسیار روشن کردیم که این توافق بر بازداری ایران از دستیابی به سلاح اتمی تمرکز دارد و این توافق نمی‌تواند فهرست طولانی نگرانی‌های ما در مورد رفتار ایران را حل کند.»

جاش ارنست این شرط را یکی از نگرانی‌های کاخ سفید در طرح کورکر-منندز توصیف کرد.

از سوی دیگر تام کاتن، سناتور جمهوریخواه و منتقد سرسخت توافق موقت اتمی با ایران روز سه‌شنبه گفت که می‌توان طی چندین روز، کار حمله به تاسیسات اتمی ایران را تمام کرد. سناتور کاتن گفت «پرزیدنت اوباما می‌خواهد شما تصور کنید اقدام نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران نیاز به ۱۵۰ هزار نیروی مکانیزه سنگین نظامی دارد، درحالی که می‌توان مانند حمله نظامی پرزیدنت کلینتون در ۱۹۹۸ علیه عراق عمل کرد».

این درحالی است که نظرسنجی رویترز از حدود سه هزار آمریکایی حاکی است که حمایت کمی در میان طرفداران هردو حزب برای استفاده از حمله نظامی به عنوان تنها گزینه برای بازداری ایران از دستیابی به سلاح اتمی وجود دارد.

با وجود این، ۵۰ درصد جمهوریخواهان از استفاده از روش دیپلماسی همراه با قدرت نظامی حمایت می‌کنند، که این حمایت از سوی مستقل‌ها ۴۲ درصد و نزد دمکرات‌ها ۳۵ درصد است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG