لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

واکنش سناتورهای آمریکایی به چارچوب توافق اتمی با ایران


لیندزی گرام
لیندزی گرام

سناتور جمهوريخواه باب کورکر، رئيس کميته روابط خارجی سنای آمريکا گفت کنگره آمريکا با مطالعۀ دقيق و تأييد تفاهمنامۀ هسته ای ايران بايد اطمينان حاصل کند که ايالات متحده زير بار يک توافقنامه بد نمی رود.

باب کورکر، نماينده ايالت تنسی در سنا گفت کنگره حق دارد جزئيات توافقنامه نهايی را با دقت مورد بررسی قرار دهد و پس از پرسيدن سئوال های دشوار و پيچيده از دولت اوباما آن را به رأی بگذارد.

به گزارش آسوشیتدپرس باب کورکر این سخنان را روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه خبری فاکس بیان کرد.

پیشتر رئيس جمهوری آمريکا گفته بود سياسی بازی های حزبی در واشنگتن ممکن است چشم انداز رسيدن به توافق هسته ای با ایران را به خطر بياندازد.

کميته روابط خارجی سنای آمریکا قرار است در روز ۲۵ فروردين پيشنهاد باب کورکر برای بررسی هرگونه توافق اتمی با ایران در کنگره را به بحث بگذارد.

لیندزی گرام، یک سناتور دیگر جمهوریخواه نیز روز یکشنبه به شکبه خبری سی.بی.اس گفت توافق پیشنهادی با ایران یک «توافق بد» است، اما این بهترین توافقی است که دولت اوباما می تواند به آن برسد چرا که به گفته این سناتور، «ایرانی ها از او نمی ترسند و به او احترام نمی گذارند.»

او گفت ترجیح می دهد که منتظر بماند تا یک رئیس جمهوری دموکرات یا جمهوریخواه جدید در ژانویه ۲۰۱۷ رهبری آمریکا را بدست بگیرد و دوباره در این مورد تلاش کند.

لیندزی گرام گفت فکر می کند که می توان به یک توافق بهتر اتمی با ایران دست یافت.

او گفت هیلاری کلینتون، وزیر سابق امورخارجه آمریکا می توانست به توافق بهتری با ایران برسد و در میان جمهوریخواهان، شاید به جز سناتور رند پال، بقیه می توانند بهتر از باراک اوباما با ایران به توافق برسند.

در همین حال، دایان فاینشتاین، سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا نیز گفت توافق هسته ای ایران و غرب نباید تهدیدی برای بقای اسرائیل تلقی بشود.

دایان فاینشتاین روز یکشنبه در برنامه خبری وضعیت کشور سی.ان.ان از موضع بنیامین نتانیاهو علیه مذاکرات هسته ای ایران و شش قدرت جهانی انتقاد کرد و گفت به عقیده او اسرائیل با مخالفت خود مرتکب اشتباه می شود.

XS
SM
MD
LG