لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

پایان تعطیلات کنگره و توجه نمایندگان به چالش های خارجی


جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو
جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو

کنگره آمریکا روز دوشنبه پس از حدود یک ماه تعطیلات تشکیل جلسه می دهد. مجلس نمایندگان و مجلس سنا باید یک لایحه هزینه های مالی را تا پایان ماه سپتامبر تصویب کنند تا دولت آمریکا بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

قانونگذاران امیدوار هستند بتوانند به سرعت اقدام کنند تا پیش از انتخابات میان دوره ای کنگره در ماه نوامبر به حوزه های انتخابیه سر بزنند. در ماه نوامبر کل اعضای مجلس نمایندگان و همچنین یک سوم سناتورها انتخاب می شوند.

تحولات بین المللی از جمله فعالیت های داعش در عراق که هفته گذشته دومین روزنامه نگار آمریکایی را به قتل رساند نیز در کانون توجه نمایندگان کنگره خواهد بود.

اد رویس، نماینده جمهوری خواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، داعش را یک تهدید دانسته و می گوید آمریکا باید رهبری یک ائتلاف بین المللی برای هدف قرار دادن مواضع داعش را با استفاده از حملات هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین بدست بگیرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است روز سه شنبه استراتژی خود را در مورد داعش با رهبران کنگره در میان می گذارد و روز چهارشنبه آن را با مردم مطرح می کند.

مجلس نمایندگان این هفته ۵ جلسه در مورد تروریسم دارد. برخی از قانونگذاران می گویند رئیس جمهوری آمریکا باید به دنبال اجازه کنگره برای گسترش کمپین نظامی در عراق و حتی احتمالا در سوریه باشد. برخی از قانونگذاران می گویند رئیس جمهوری آمریکا آنطور که باید نسبت به اعدام روزنامه نگاران آمریکایی بدست گروه داعش واکنش محکمی نشان نداده است.

اصلاح قانون مهاجرت و حضور کودکان آمریکای مرکزی در مرزهای جنوبی آمریکا یکی دیگر از مسائل مطرح در کنگره آمریکا خواهد بود. رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه گفت هر گونه «دستور ریاست جمهوری» برای اصلاح وضعیت مهاجرتی را تا پس از پایان انتخابات میان دوره ای کنگره به تاخیر می اندازد. گروه های حامی حقوق مهاجران و قانونگذاران حامی مهاجرت از این تصمیم باراک اوباما ابراز ناخرسندی کرده اند و می گویند این یک تصمیم «سیاسی» است که با زندگی مهاجران غیرقانونی که روزانه از کشور اخراج می شوند، بازی می کند.

ماه ها مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا برای اصلاح قانون مهاجرت نتوانسته اند به تصمیم واحدی برسند و بسیاری از قانونگذاران مایل هستند از رای دادن در این مورد حساس پیش از انتخابات میان دوره ای کنگره خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG