لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۹

اوباما خواستار به تاخیر انداختن تحریم های جدید ایران شد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از قانونگذاران در کنگره خواست در حالیکه ایران و قدرت های جهانی مشغول مذاکرات اتمی هستند، تصویب تحریم های جدید علیه ایران را به تاخیر بیاندازند.

باراک اوباما روز سه شنبه با جمعی از سناتور های هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات درباره ایران دیدار و گفتگو کرد.

نشست رئیس جمهوری آمریکا با سناتورها حدود ۲ ساعت به طول انجامید.

یک قانونگذار ارشد آمریکا می گوید درحالی که مذاکرات بین المللی برای مهار برنامه اتمی ایران ادامه دارد، کنگره به تحریم های اقتصادی جدید علیه تهران رای نخواهد داد.


سناتور باب کورکر، روز سه شنبه در پی جلسه کاخ سفید، به رسانه ها گفت تا پس از تعطیلات شکر گزاری، هیچ لایحه جدیدی به رای گذاشته نخواهد شد.

او و دیگر رهبران کمیته های بانکداری، مناسبات خارجی، نیروهای مسلح و اطلاعات پیشتر درباره این موضوع با باراک اوباما بحث کردند.

رئیس جمهوری سناتورها را از جدید ترین تحولات مربوط به مذاکرات ژنو بین ایران و شش قدرت، که قرار است روز چهار شنبه از سرگرفته شود، آگاه کرد و آنها را ترغیب کرد اجازه دهند دیپلماسی مسیر خود را طی کند.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت رئیس جمهوری در جلسه که اعضای تیم امنیت ملی او، از جمله جان کری وزیر امورخارجه و سوزان رایس مشاور امنیت ملی نیز حضور داشتند، روشن کرد دست یابی به راه حل صلح جویانه ای که ایران را از ساخت تسلیحات اتمی باز دارد، عمیقا بسود امنیت ملی آمریکا است.

آقای اوباما گفت گام اولیه شش ماهه گروه ۵ به علاوه یک پیشرفت برنامه اتمی ایران را متوقف خواهد کرد و آن را در جنبه های اصلی به عقب باز خواهد گرداند.

او تاکید کرد در نبود چنین گامی، ایران با افزایش ظرفیت غنی سازی، افزودن موجودی اورانیوم غنی شده، نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و پیشرفت در کار های مربوط به تولید پلوتونیوم در رآکتور اراک، به پیشرفت دربرنامه اتمی ادامه خواهد داد.


رئیس جمهوری آمریکا گفت کاهش تحریم ها که به عنوان بخشی از نخستین گام بررسی می شود محدود، موقت و قابل برگشت خواهد بود و تاکید کرد اجرای تحریم ها در دوره شش ماهه ادامه خواهد یافت. او همچنین شایعاتی را که ایران ۴۰ یا ۵۰ میلیارد دلار دریافت خواهد کرد، نادرست دانست و رد کرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است آقای اوباما تکرار کرد هدف تحریم ها این است که ایران محاسبات خود را در مورد برنامه اتمی تغییر دهد.

برخی از قانونگداران خواهان وضع تحریم های جدید علیه ایران شده اند و می گویند چنین اقداماتی به وادار کردن ایران برای رها کردن برنامه اتمی کمک خواهد کرد.

آقای اوباما گفت تحریم های جدید در جریان مذاکرات جاری نباید وضع شود، اما به صورت پاسخی قاطع در صورت شکست مذاکرات باقی خواهند بود.

پیشتر، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران روزسه شنبه در یک پیام ویدیوئی در یوتیوب گفت هدف برنامه اتمی ایران «پیوستن به یک باشگاه یا تهدید دیگران نیست»، بلکه «تامین آینده فرزندان ما، متنوع ساختن اقتصاد، ومتوقف کردن سوزاندن نفت ما است».

ظریف گفت در این جا موضوع آزادی واحترام مطرح است، و ادامه داد ایرانیان وقتی به آنها گفته شود «شما نمی توانید به کارهایی که دیگران انجام می دهند دست بزنید» کوتاه نخواهند آمد.

تلویزیون ایران، درحمایت از نقطه نظر ظریف، روز سه شنبه گفت صدها دانشجو برای پشتیبانی از برنامه اتمی ایران، یک زنجیره انسانی در یک مرکز زیرزمینی غنی سازی اورانیوم تشکیل داده اند.
XS
SM
MD
LG